واکنش طالبان به قتل اعضای حکومت سابق افغانستان/ انتقام شخصی بود!

کدخبر: 473059
ذبیح لله مجاهد گفت: اطلاعات دبیر کل سازمان ملل درباره قتل صدها عضو دولت سابق بعد از به قدرت رسیدن امارت اسلامی نادرست است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از جماران، گروه طالبان اطلاعات منتشر شده توسط سازمان ملل درباره قتل صدها عضو دولت سابق پس به قدرت رسیدن این گروه را تکذیب کرد و تأکید کرد که این اطلاعات «نادرست است».

روسیا الیوم گزارش داد، «ذبیح لله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان در حساب خود در توئیتر نوشت: اطلاعات دبیر کل سازمان ملل درباره قتل صدها عضو دولت سابق بعد از به قدرت رسیدن امارت اسلامی درست نیست.

مجاهد افزود: بعد از عفو عمومی هیچ کس حق ندارد کسی را اذیت کند و اگر اتفاق خاصی افتاده است در نتیجه انتقام شخصی بوده و درباره آن تحقیقات کرده و جنایتکاران را مجازات می کنیم.

طالبان افغانستان طبق گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد دست به کشتار بیش از یکصد نفر از اعضای نهادهای دولت ساقط شده، نیروهای امنیتی وابسته به آن و افغان‌هایی که با نیروهای خارجی همکاری کرده بودند زده است.

در این گزارش که به رویت خبرگزاری فرانسه رسیده همچنین آمده که حقوق شهروندان و به طور ویژه حقوق زنان و حق تظاهرات از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان محدود شده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در بخشی از این گزارش نوشته است: «با وجود اعلام عفو عمومی برای اعضای دولت سابق، نیروهای امنیتی و کسانی که با نظامیان خارجی همکاری کرده بودند سازمان ملل همچنان گزارش‌هایی معتبر از قتل، مفقود شدن و دیگر تخلف‌ها علیه این افراد دریافت می‌کند.»

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) از روز ۱۵ اوت (روز سرنگونی دولت اشرف غنی و به قدرت رسیدن طالبان در کابل) تاکنون بیش از یکصد «گزارش معتبر» از قتل اعضای نهادهای دولت سرنگون شده، نیروهای امنیتی وابسته به آن و افغان‌هایی که با نیروهای خارجی همکاری کرده بودند دریافت کرده است.

در گزارش دبیر کل سازمان ملل این کشتارها «فراقضایی» توصیف شده است. آنتونیو گوترش افزوده است که مقامات طالبان یا نیروهای وابسته به آنها مرتکب این کشتارها شده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در بخش دیگری از گزارش خود تصریح کرده است که مدافعان حقوق بشر و کارکنان رسانه‌ها در افغانستان همچنان مورد تهدید، حمله، ارعاب، اذیت و آزار و بدرفتاری قرار می‌گیرند. آنتونیو گوترش افزوده است که بازداشت‌های خودسرانه و قتل نیز علیه کنشگران و کارکنان رسانه‌ها روی داده است.

دبیر کل سازمان ملل همچنین به محروم شدن زنان از کار در اجتماع و دسترسی دختران به آموزش از زمان قدرت رسیدن طالبان اشاره کرده است.

طالبان که با فرار مقامات دولت سابق افغانستان و از هم پاشیدن ارتش، قدرت را در ماه اوت گذشته در این کشور به دست گرفتند، روز دوشنبه در واکنش به گزارش دبیرکل سازمان ملل ادعای کشتار بیش از یکصد نفر به دست اعضای خود را تکذیب کردند. انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان گفت که امارت اسلامی اگر این افراد بر اثر «انتقام‌جویی» کشته شده باشند ماجرا را بررسی خواهد کرد و در صورت لزوم «عاملان» آن را مجازات خواهد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی