ناگفته‌های سفر رییسی به مسکو از زبان امیرعبداللهیان

کدخبر: ۴۷۴۰۵۴
«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه در مستند تهیه شده از سفر مهم رئیسی به مسکو درباره جزییات انجام آن، گفت: در جریان سفر سه ماه پیش من به روسیه، «سرگئی لاوروف» همتای روس اعلام کرد که آقای پوتین از آقای رییسی برای سفر به روسیه دعوت می کند.
ناگفته‌های سفر رییسی به مسکو از زبان امیرعبداللهیان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزیر امور خارجه کشورمان با بیان ناگفته‌هایی از سفر آیت‌الله رییسی به مسکو، گفت: رییس‌جمهوری به من گفتند هر جا منافعی برای مردم وجود داشته باشد، از آسیا، منطقه و جهان که آماده همکاری و کمک باشند، من خواهم رفت و هیچ خط قرمزی وجود ندارد.

آیت‌الله سید ابراهیم رییسی در تاریخ ۲۹ دی در رأس یک هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی به دعوت رسمی ولادیمیر پوتین همتای‌ روس خود به مسکو سفر کرد. «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه در مستند تهیه شده از این سفر مهم درباره جزییات انجام آن، گفت: در جریان سفر سه ماه پیش من به روسیه، «سرگئی لاوروف» همتای روس اعلام کرد که آقای پوتین از آقای رییسی برای سفر به روسیه دعوت می کند.

وی افزود: در پاسخ به این دعوت، اعلام کردم که جمهوری اسلامی در راستای سیاست همسایه‌محور از این دعوت و گسترش رفت و آمدها و ارتباطات در سطح سران استقبال می کند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: رییس جمهوری به من گفتند که هر جا در آسیا، بین همسایگان و سایر قاره های جهان منافعی برای جمهوری اسلامی ایران وجود داشته باشد و آماده همکاری و کمک باشند؛ من خواهم رفت و هیچ خط قرمزی وجود ندارد.

وزیر امور خارجه درباره پیام سفرهای چندماه گذشته رییس جمهوری به غرب، گفت: در این سفرها این پیام به طرف غربی داده می شود که ایران ضمن حضور فعالانه در مذاکرات وین، برای رفع تحریم ها، همه تخم­ مرغ های خود را در این سبد نمی گذارد و به بازی های سیاسی و فریب های میز مذاکره تن نداده و دولت را معطل نگه نمی دارد.

وی با اشاره به اینکه در روز اخذ رأی اعتماد در مجلس تاکید کردم که ما وزارت برجام نخواهیم داشت و برجام بخشی از فعالیت دیپلماسی ما را پوشش خواهد داد، افزود: می خواهیم این پیام را به میز مذاکرات برسانیم که معطل شما نخواهیم ماند اما میز مذاکره وین را هم با جدیت و ابتکار و دست پر دنبال خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان درباره برخی حواشی سفر رییس جمهوری به مسکو نیز گفت: اگر دیدید در فضای مجازی هجمه زیاد است، تردید نکنید که دستاورد این سفر زیاد بوده است؛ به عنوان کسی که در جریان جزییات سفر بودم این را با اعتماد بالا و با صداقت تمام بیان می کنم.

وی با بیان اینکه اظهارات درباره این سفر ثبت و ضبط می شود، اظهار کرد: در این دنیای ارتباطات، نمی توانم تعهدی نسبت به حرف هایم نداشته باشم؛ قطعاً در افکار عمومی درباره دستاوردهای سفر و میزان اجرایی شدن آن از من سوال خواهد شد و باید به قدری اعتماد و اطمینان داشته و با برنامه حرکت کرده باشیم که بتوانیم پاسخ این سوالات را بدهیم.

«۳۲ ساعت در مسکو»؛ عنوان مستندی از سفر رییس‌جمهوری به روسیه  است که جمعه ۱۵ بهمن، ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه ۳ سیما پخش شد.

تیتر یک
کارگزاری مفید