خبر مهم از واکسن‌های تقویت شده علیه امیکرون

کدخبر: 478099
اقتصادنیوز: مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: اثربخشی واکسن‌های ارتقاء یافته سویه‌ دلتا یا امیکرون در حیوانات آزمایشگاهی نشان داد، اختلاف معناداری با واکسن‌های فعلی ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، گفت: مطالعات نشان می‌دهد واکسن‌های تقویت شده علیه امیکرون مزیتی معنی دار بر واکسن‌های موجود ندارند.

دکتر سید رضا بنی هاشمی درباره نیاز یا عدم نیاز به ارتقاء واکسن رازی کووپارس واستفاده از سویه‌های دلتا و امیکرون در واکسن گفت: تمام واکسن‌های موجود در جهان از جمله واکسن رازی کوو پارس در مقابل سویه امیکرون اثربخشی کمتری نسبت به واریانت آلفا و دلتا  دارند، اما با توجه به مطالعات انجام شده در موسسه رازی، این کاهش اثر بخشی به اندازه‌ای معنی دار نیست که لازم باشد آنتی ژن موجود در واکسن رازی کووپارس را به سویه دلتا یا امیکرون تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: اثربخشی واکسن‌های ارتقاء یافته با این سویه‌ها، در حیوانات آزمایشگاهی نشان داد، اختلاف معناداری با واکسن‌های فعلی ندارند.

مدیر تحقیق ‌و توسعه موسسه رازی افزود: مطالعات دیگر نیز حاکی از آن است که واکسن علیه امیکرون نمی‌تواند اثربخشی مناسبی بر روی سویه دلتا یا دیگر سویه ها بگذارد.

بنی هاشمی با اشاره به این که در حال حاضر سویه‌های مختلفی در گردش است و واکسن رازی کووپارس می‌تواند اثربخشی قابل قبولی روی آنها داشته باشد، بنابراین فعلا به تغییر سویه ‌و ارتقاء واکسن نیازی نیست، یادآور شد: مطالعات جهانی نیز همین را نشان می دهد. به تازگی مجله نیچر در این‌مورد مقاله ای منتشر کرده که موید این نکته است که واکسن های تقویت شده علیه امیکرون مزیتی بر واکسن‌های موجود ندارند.

 وی ادامه داد: در این مقاله با عنوان "واکسن‌های هدفمند امیکرون در آزمایش‌های اولیه بهتر از واکسن‌های اصلی نیستند" اشاره شده که مجموعه‌ای از مطالعات اولیه حیوانی نشان می دهد، تقویت کننده های اختصاصی Omicron هیچ مزیتی نسبت به دوز سوم واکسن های فعلی ندارند.

بنی هاشمی افزود: براساس این مقاله، یکی از این مطالعات نشان داد که هم واکسن اصلی وهم تزریق به روز شده باعث افزایش سطح سلول‌های B حافظه می شوند که مسئول تولید آنتی بادی ها برای دفع ویروس هستند.

وی اضافه کرد: همچنین با استناد به این مقاله، یک مطالعه روی موش‌ها حاکی از آن است که دادن یک تقویت‌کننده منطبق با Omicron پس از دو دوز واکسن مبتنی بر mRNA هیچ فایده‌ای بیشتر از یک تقویت‌کننده استاندارد ندارد.

به گفته مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، این موسسه در حال حاضر مطالعات فشرده ای را بر روی افزایش اثربخشی واکسن رازی کووپارس بر علیه سویه امیکرون انجام می‌دهد.

تیتر یک
  • تقویم اقتصادی بازارهای جهانی در هفته + جدول

    اقتصادنیوز: با تشدید فروش شدید سهام در آمریکا، قیمت طلا در آستانه آزمونی بزرگ قرار گرفته است.

از دست ندهید
فلای تودی