درخواست مجمع ایثارگران درباره تحولات نظامی در اوکراین

کدخبر: 479406
سخنگوی مجمع ایثارگران اظهار داشت: حزب ضمن استقبال از موضع وزیر محترم امورخارجه و انتفاد از تماس تلفنی نابهنگام رئیس جمهور با همتای روسی اش، از دست اندرکاران سیاست خارجی مصرانه می خواهد که دولت جمهوری اسلامی رویکرد حکیمانه منبعث از آرمان‌های های اصیل انقلاب، یعنی همان رویکرد " نه شرقی- نه غربی" را در بحران اخیر اوکراین محور اصلی سیاست خارجی کشور قرار دهد.

به گزارش اقتصادنیوز حمیده زرآبادی، سخنگوی مجمع ایثارگران در گفت وگویی به تشریح جلسه اخیر شورای سیاسی این حزب پرداخت و گفت: این جلسه روز شنبه ۷ اسفند ماه به صورت مجازی برگزار شد و سرکار خانم دکتر ابتکار به دعوت کمیته فرهنگی-اجتماعی حزب با موضوع خشونت علیه زنان و عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه زنان مهمان حزب بودند و گزارش کاملی از اقدامات و موانع قانونی کار در حوزه زنان را به اطلاع اعضا رساندند.

وی افزود: سپس موضوع تحولات نظامی در اوکراین مورد بحث و گفتگو اعضا قرار گرفت. اعضا معتقدند تحولات نظامی در اوکراین، نقض آشکار و فاحش قوانین و حقوق بین الملل است و هیچ بهانه ای نمی تواند توجیه گر اشغال نظامی یک کشور مستقل و اقدام به سرنگونی حکومت بر آمده از طریق انتخابات باشد. بدیهی است هرگونه تغییر سیاسی الزاما با خواست و اراده مردم و از طریق برگزاری انتخابات و مراجعه به صندوق های رای امکان پذیر است.

زرآبادی ادامه داد: نگرانی های امنیتی روسیه در پیوستن اوکراین به ناتو، میزبانی پایگاه ها و استقرار موشک های میان برد و تجهیزات اطلاعاتی پیمان نظامی غرب، درست و قابل درک است. در همین رابطه، ضمن تاکید بر استقلال رای دولتی مستقل در پیوستن به اتحادیه ای مخالف با کشور همسایه، قرار گرفتن آن در کانون تهدید امنیتی کشور همسایه اقدامی غیر قابل قبول و غیر موجه از نظر حقوق بین الملل است.

وی بیان کرد: حزب مجمع ایثارگران به عنوان حزبی که اکثر اعضای آن تجربه تلخ جنگ، اعم از تلفات انسانی، آوارگی،  نابودی زیر ساخت‌ها و تاثیرات روانی آن بر زنان و کودکان را به عیان شاهد بوده اند، مخالفت خود را به صریح ترین شکل ممکن با توسل به قوه قهریه اعلام می نماید. همچنین حزب طرفین منازعه را به آتش بس فوری، گفتگو برای حل اختلافات، رفع نگرانی های مشروع امنیتی و  احترام به مرزهای شناخته شده بین المللی دعوت می نماید.

سخنگوی مجمع ایثارگران اظهار داشت: حزب ضمن استقبال از موضع وزیر محترم امورخارجه و انتقاد از تماس تلفنی نابهنگام رئیس جمهور با همتای روسی اش، از دست اندرکاران سیاست خارجی مصرانه می خواهد که دولت جمهوری اسلامی رویکرد حکیمانه منبعث از آرمان‌های های اصیل انقلاب، یعنی همان رویکرد  " نه شرقی-  نه غربی" را در   بحران اخیر اوکراین  محور اصلی سیاست خارجی کشور قرار دهد.

وی ادامه داد: حزب بر این اعتقاد است که تحولات اوکراین، شرایط جهان و نظم بر آمده از نتایج فروپاشی اتحادجماهیر شوروی را با دگرگونی اساسی مواجه خواهد کرد. این فرصت گرانبهایی برای ارزیابی سیاست خارجی کشور توسط متخصصین و سیاستگذاران است. رویکرد جدید سیاست خارجی کشور می تواند بر مبنای موازنه مثبت و استفاده بهینه از شرایط جدید برای ارتقای جایگاه ایران در جهان و تبدیل شدن به بازیگری تاثیر گذار علی الخصوص در عرصه تامین انرژی مورد نیاز اروپا باشد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی