جامعه‌شناس و پژوهشگر معاصر درگذشت

کدخبر: 485280
اقتصادنیوز: استاد علی رضاقلی، جامعه شناس معاصر، بامداد هشتم فروردین ماه ۱۴۰۱ در سن ۷۵ سالگی بر اثر ضایعه قلبی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، علی دهباشی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

با کمال تاسف مطلع شدیم که در بامداد امروز هشتم فروردین ماه ۱۴۰۱ استاد علی رضاقلی در سن ۷۵ سالگی بر اثر ضایعه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشتند.

علی رضاقلی در سال ۱۳۲۶ در شمیران به دنیا آمد. وی تحصیلات متوسطه را در رشته ادبی در سال ۱۳۴۶ در دبیرستان بهرام قلهک شمیران به پایان رسانید و در همان سال در رشته علوم سیاسی به دانشکده حقوق دانشگاه تهران راه یافت. وی در سال ۱۳۵۰ موفق به اخذ دانشنامه کارشناسی از دانشگاه تهران شد و پس از گذراندن خدمت سربازی در سال ۱۳۵۳ جهت ادامه تحصیل به دانشگاه سوربن و سپس مدرسه سیاسی مطالعات عالی پاریس رفت.

با پیروزی انقلاب اسلامی پایان‌نامه دکترا را نیمه‌تمام رها کرد و به ایران بازگشت و به طور غیر رسمی به مطالعه و پژوهش در حوزه جامعه شناسی و اقتصاد سیاسی ایران پرداخت.

از ایشان کتاب‌های «جامعه‌شناسی خودکامگی» و «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» و... منتشر شده است. همچنین گردآوری و تنظیم درس گفتارهای کلاس روش‌شناسی علوم انسانی دکتر عبدالکریم سروش و چاپ کتاب «درس‌هایی در فلسفه علم الاجتماع».

و کتابهای در دست تالیف و تدوین ایشان که این ایام مشغول ویرایش نهایی آنها بودند: «جامعه‌شناسی اقتصادی ایران: غارتی یا رقابتی»، «شرحی بر تاریخ مبارک غازانی به سبک نهادگرایان جدید»، "«تاریخ اقتصاد سیاسی ایران به روایت  شاهنامه فردوسی و با روش شناسی اقتصاد نهادگرای جدید»

مراسم بدرقه و یادبود ایشان متعاقبا اعلام خواهد شد.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی؛

    اقتصادنیوز: دیروز ارزش اونس طلا در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرد اما بیت کوین ثابت ماند.

از دست ندهید
فلای تودی