تالاب جازموریان ثبت جهانی می‌شود؟

کدخبر: 488522
مجتبی ذوالجودی گفت: تالاب جازموریان طبق آخرین بررسی ها، هنوز در رامسر سایت (محل ثبت تالاب‌های با اهمیت بین‌المللی) ثبت نشده اما توانایی آن را دارد و ثبت این تالاب در سایت مذکور سبب می شود که بتوانیم کمک های بین المللی هم برای آن بگیریم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: اقدامات اولیه برای ثبت این جهانی این تالاب شروع شده و درحال پیگیری است.

مجتبی ذوالجودی امروز در حاشیه مراسم معارفه مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست کرمان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال بارندگی های خوبی در تالاب جازموریان و حوزه آبگیر آن داشتیم که یک ماه گذشته تقریبا ۸۰ درصد آن آبگیری شد و این میزان اکنون ۵۰ درصد است؛ در شرایط کم بارشی برای حفظ این تالاب نیز از توان وزارت نیرو استفاده می کنیم.

وی افزود: تالاب جازموریان طبق آخرین بررسی ها، هنوز در رامسر سایت (محل ثبت تالاب‌های با اهمیت بین‌المللی) ثبت نشده اما توانایی آن را دارد و ثبت این تالاب در سایت مذکور سبب می شود که بتوانیم کمک های بین المللی هم برای آن بگیریم.

ذوالجودی بیان کرد: اقدامات اولیه برای ثبت این جهانی این تالاب شروع شده و درحال پیگیری است.

سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امیدواریم تالاب بسیار ارزشمند جازموریان به عنوان تنها تالاب آب شیرین کشور، همچنان در تنوع زیستی کشور بدرخشد. 

ذوالجودی افزود: پس از ثبت بین المللی تالاب جازموریان حمایت های مالی و معنوی سازمان های جهانی را برای احیای تالاب جذب می کنیم و همچنین با این اقدام این تالاب مورد مطالبه ملی و بین المللی قرار می گیرد که به زندگی و شادابی آن کمک می کند.

وی یادآور شد: امیدواریم با اقدامات گذشته و برنامه های توسعه ای در بخش های مختلف تالاب جازموریان شاهد چشم انداز خوبی برای آن باشیم.

این مسئول با بیان اینکه جوامع محلی نیز باید مواردی را رعایت کنند و چرای دام ها باید در این مناطق علمی تر باشد اظهارداشت: محدودیت خاصی را باید به این تالاب بدهیم که بومیان این مناطق نیز دچار مشکل نشوند و در این زمینه با جهاد کشاورزی هماهنگی لازم به عمل آمده است.

سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری بحث مالچ پاشی را پیگیری کردند و اینک مراکز دانشگاهی ما مالچ های طبیعی تولید می کنند که حالا در حال رسیدن به تولید انبوه است.

ذوالجودی با بیان اینکه اولویت اول سازمان حفاظت محیط زیست در مالچ پاشی، نوعی است که بتواند به طبیعت بازگردد افزود: همچنین استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در برنامه قطعی این سازمان قرار دارد.

 در این مراسم از خدمات مرجان شاکری مدیرکل سابق محیط زیست استان کرمان تجلیل و طالب خالویی به عنوان سرپرست محیط زیست استان کرمان معرفی شد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی