آغاز به کار دوباره سفارت ایران در اوکراین

کدخبر: 488595
سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در توئیتی نوشت: حسین امیرعبداللهیان و «دیمیترو کولبا» تلفنی گفتگو کردند و وزیر خارجه کشورمان ضمن ابراز مخالفت مجدد با هرگونه جنگ و خونریزی، حضور سفیر جمهوری اسلامی ⁧‫ایران‬⁩ و شروع مجدد فعالیت سفارت در ⁧‫‬⁩کی‌یف را اعلام و‌ خواستار تامین امنیت کامل دیپلمات های ایرانی شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به رایزنی تلفنی وزرای خارجه ایران و اوکراین اعلام کرد: امیرعبداللهیان شروع مجدد فعالیت سفارت در ⁧‫‬⁩کی‌یف را اعلام و‌ خواستار تامین امنیت کامل دیپلمات های ایرانی شد.

«منوچهر مرادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در توئیتی با اشاره به گفتگوی تلفنی روز چهارشنبه وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و اوکراین نوشت: حسین امیرعبداللهیان و «دیمیترو کولبا» تلفنی گفتگو کردند و در این گفتگوی تلفنی وزیر خارجه کشورمان ضمن ابراز مخالفت مجدد با هرگونه جنگ و خونریزی، حضور سفیر جمهوری اسلامی ⁧‫ایران‬⁩ و شروع مجدد فعالیت سفارت در ⁧‫‬⁩کی‌یف را اعلام و‌ خواستار تامین امنیت کامل دیپلمات های ایرانی شد.

وی همچنین افزود: وزیر خارجه کشورمان همچنین آمادگی ایران برای اعزام تیم پزشکی و کمک های و بشردوستانه به ⁧‫اوکراین‬⁩ را علام و خبر روزنامه گاردین مبنی بر ارسال تسلیحات ایرانی به روسیه را ساختگی و غیر واقعی خواند.

«دیمیترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین روز (چهارشنبه) در توئیتی از گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود خبر داد و نوشت: «با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه (جمهوری اسلامی ایران) گفت‌وگوی تلفنی داشتم. ایران مخالف جنگ روسیه علیه اوکراین است و از راه‌حل دیپلماتیک حمایت می‌کند. از وزیر خارجه امیرعبداللهیان به دلیل رد ادعاهای مربوط به انتقال تسلیحات به روسیه با کمک شرکت‌های ایرانی و همچنین بابت اعزام تیم پزشکی به اوکراین سپاسگزاریم».

سفارت ایران در کی‌یف چندی پیش به مولداوی منتقل شده بود. این سفارتخانه دوم فروردین ماه سالجاری اعلام کرد: با توجه به ادامه جنگ در اوکراین و عدم امکان تداوم فعالیت سفارت در کی‌یف، دولت ایران تصمیم گرفته تا زمان عادی شدن اوضاع، فعالیت سفارت را موقتا به شهر کیشینف پایتخت مولداوی منتقل کند.

گفتنی است از آغاز بحران اوکراین، این دومین گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و کولبا بود. وزرای خارجه دو کشور ‌۲۳ اسفندماه ۱۴۰۰ تلفنی درباره بحران اوکراین، لزوم حفاظت از اماکن دیپلماتیک، ارسال کمک‌های بشردوستانه و موضوعات دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آن گفت‌وگو به تبیین موضع ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و لزوم توجه به راه‌حل سیاسی و گفت‌وگوی دیپلماتیک پرداخت و با اشاره به ریشه بحران اوکراین اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر تلاش سیاسی برای حل و فصل این بحران حمایت می‌کند. ما بدون اتخاذ رویکرد دوگانه مخالف جنگ در اوکراین، افغانستان، یمن و … هستیم.

تیتر یک
از دست ندهید