انتقاد زلنسکی از گوترش به دلیل سفر به مسکو قبل از دیدار از اوکراین

کدخبر: 490878
زلنسکی گفت: جنگ در اوکراین است، هیچ جنازه‌ای در خیابان‌های مسکو وجود ندارد. منطقی است که (گوترش) ابتدا به اوکراین برود و مردم این کشور و عواقب جنگ را ببیند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، "الجزیره" اعلام کرد، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به خاطر سفر به روسیه پیش از دیدار از اوکراین انتقاد کرد.

زلنسکی یکشنبه به خبرنگاران در پایتخت اوکراین گفت: ابتدا سفر به روسیه و سپس دیدار از اوکراین اشتباه است. در این رویه عدالت و منطق وجود ندارد. 

وی افزود: جنگ در اوکراین است، هیچ جنازه‌ای در خیابان‌های مسکو وجود ندارد. منطقی است که (گوترش) ابتدا به اوکراین برود و مردم این کشور و عواقب جنگ را ببیند. 

این درحالی است که ایهور ژوکوا معاون رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با شبکه "ان بی‌سی" آمریکا گفت که دبیرکل سازمان ملل "دارای اختیار لازم برای گفت وگو به نماینگی مردم اوکراین نیست. "

وی همچنین دبیرکل سازمان ملل را متهم کرد که با وجود آوارگی بیش از ۱۰ میلیون نفر از مردم اوکراین، سازمان ملل همچنان حمایت لازم از این کشور را ارائه نکرده است. 

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل همزمان با ورود جنگ اوکراین به سومین ماه، و پیش از سفرش به مسکو و کی‌یف روز دوشنبه به ترکیه خواهد رفت.

دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه به وقت محلی اعلام کرد، گوترش پنجم اردیبهشت ماه (۲۵ آوریل) به آنکارا می‌رود و با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفت وگو خواهد کرد. 

 دبیرکل سازمان ملل متحد ششم اردیبهشت‌ماه (۲۶ آوریل) برای دیدار با ولادیمیر پوتین به روسیه و هشتم اردیبهشت‌ماه (۲۸ آوریل) برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی به اوکراین سفر خواهد کرد. 

دبیرکل سازمان ملل متحد از آغاز جنگ اوکراین در۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) اگرچه درباره این بحران اظهارنظرهای مختلفی داشته اما عملکردش در این زمینه همچون دیگر رویدادهای بین‌المللی، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته است. 

منتقدان عملکرد گوترش معتقدند؛ اینکه نقش میانجیگر این بحران را بازیگرانی چون ترکیه، فرانسه، اتریش و حتی رژیم صهیونیستی بازی کرده‌اند، نگران کننده است و اطلاع ندارند که آیا دبیرکل در پشت صحنه هرگونه میانجیگری دخیل است یا خیر. 

گفته می‌شود در پی افزایش انتقادها درباره نقش میانجیگیری سازمان ملل در این جنگ، گوترش ۳۰ فروردین ماه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نامه نوشته وخواستار دیدار با آن‌ها شده است. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد. 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: ارزش بیت کوین در هفته اخیر تقریباً ثابت بود. سیگنال‌های فنی چشم انداز ی نزولی یا کم‌نوسان را برای این…

از دست ندهید
فلای تودی