وحیدی: منتظر اجرای تعهدات طالبان برای رهاسازی آب هیرمند هستیم

کدخبر: 491472
وزیر کشور در خصوص رهاسازی آب از افغانستان به سمت ایران، گفت: آن‌ها (طالبان) قول دادند که به تعهد خودشان عمل کنند و ما هم به این عمل به تعهدات امیدواریم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، احمد وحیدی، وزیر کشور ظهر امروز در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با آخرین وضعیت پروژه پتروشیمی میانکاله، گفت: قبلا اعلام شد بنا به دستور آقای رئیس جمهور تا نظر نهایی محیط زیست این پروژه متوقف شود.

وی همچنین در رابطه با شایعه انتصاب خود به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی و رفتن از وزارت کشور، عنوان کرد: این مساله را تکذیب می‌کنم.

وزیر کشور در رابطه با امنیت مرزها و به ویژه مرز با افغانستان، گفت: ببینید این یک سوء‌تفاهمی بود که توسط مسئولان محلی طالبان ایجاد شده بود راجع به یک محدوده مرزی که این‌ها تصور می‌کنند مربوط به افغانستان است؛ خب البته در این ارزیابی اشتباه می‌کنند، آمده بودند لب مرز که به آن‌ها تذکر داده شد و با مسئولان‌شان در کابل صحبت شد و آن‌ها از نیروهای خود خواستند که برگردند، این البته یک نوبت دیگر هم تکرار شد.

وی ادامه داد: خواسته ما از مسئولان طالبان در کابل این است که مسئولان محلی‌شان را توجیه کنند، این مسائل، موضوعات مهمی است، حساسیت برانگیزی بیخود نباید شود. اگر ابهامی دارند باید با مرزبانان ما یا در سطوح بالاتر با مسئولان سیاسی ما مذاکره کنند تا این ابهام برایشان رفع شود، فعلا قبول کردند که این کار اتفاق بیفتد که هیاتی را مشخص کرده و صحبت کنند. 

وحیدی در پاسخ به سوالی پیرامون «تصاویری که از اعزام ارتش و نیروهای نظامی به مرزها از سوی ایران منشتر می‌شود»، خاطرنشان کرد: بله در آن مورد خاص کاملا نیروهای ما آماده بودند و چه عزیزان ما در مرزبانی ناجا، چه در ارتش که مسئولیت آن منطقه را برعهده دارد، به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند که کسی بخواهد حتی براساس سوءتفاهم بیاید در نقاط مرزی ما خارج از حوزه مرزهای خود کاری کند و اقدامی داشته باشد. این نشان داد که دوستان ما کاملاً آماده هستند چه در ارتش جمهوری اسلامی و چه در نیروی انتظامی. ولیکن به هرحال باید مسئولان در کابل مراقبت کنند این اتفاقات رخ ندهد.

وزیر کشور همچنین درخصوص مذاکرات با طالبان به منظور رهاسازی آب هیرمند، گفت: یک گزارش است که پشت سدها آب به اندازه کافی وجود ندارد ولی در هر حال آن‌ها(طالبان) قول دادند که به تعهد خودشان عمل کنند و ما هم به عمل به تعهدات امیدواریم.

وی افزود: گفت‌وگوها که انجام شد آن‌ها قول دادند، حالا باید منتظر اجرا در عمل باشیم.

وحیدی همچنین در رابطه با اهمیت روز قدس با توجه به حوادث هفته‌های اخیر، عنوان کرد: روز قدس به ویژه در شرایط کنونی از اهمیت بالایی برخوردار است، البته همیشه لازم بوده و هست که ما حمایت خودمان را نسبت به ملت فلسطین نشان دهیم به ویژه الان که فشار سختی را ملاحظه می‌کنید مردم عزیز فلسطین با سختی و مشکلات فراوانی در مساله مسجد الاقصی مواجه هستند.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی که رژیم صهیونیستی سعی دارد با دولت‌های به اصطلاح کشورهای اسلامی رابطه برقرار کنند، واقعا موجب خجالت است که بعضی از این‌ها سعی دارند روابط را عادی‌سازی کنند و اهمیت دارد که حمایت از ملت فلسطین نشان داده شود.

وزیر کشور ابراز داشت: در روز قدس ان شاءالله همه خواهند آمد، چون از نظر شرایط کرونایی هم مشکلی نیست؛ ان‌شاءالله با رعایت شیوه‌نامه‌ها همه حضور پیدا کنند و حمایت قاطع مردم ایران و همه مردم جهان از مردم مظلوم فلسطین را نشان دهند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی