وزیر کشور: سرشماری اتباع خارجی در دستور کار جدی ایران است

کدخبر: 491704
وزیر کشور گفت: اگرچه رسانه های مغرص تلاش کردند صحنه های ساختگی را درست کنند و به افکار عمومی افغانستان القا کنند که در ایران با برخی از این مهاجرین برخوردهای بدی صورت گرفته، ولی غالب این کلیپ ها غلط بود و آغوش گرم ایران برای پذیرش پناهندگان و مهاجرین باز بود و تلاش شده امنیت و آسایش به آنان داده شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، احمد وحیدی، وزیر کشور پیش از ظهر امروز(پنجشنبه) در حاشیه کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بعد از فجایعی که رژیم آمریکا در افغانستان ایجاد کرد و مشکلاتی که برای مردم افغانستان پیش آمد و حکومت جدیدی در این کشور ایجاد شد، شاهد سرازیر شدن حجم وسیعی از مردم افغانستان به سمت مرزها بودیم چون جمهوری اسلامی را نقطه امنی می دانستند. 

وی افزود: خواهش ما از عزیزان این بود که به داخل ایران نیایند و در داخل مرزهای افغانستان ساماندهی شوند ولی گروه های زیادی از آنان داخل کشور شدند و ما به لحاظ مسائل انسانی صلاح نبود که برخوردهای تندی بکنیم. 

وحیدی با اشاره به برخی فضاسازی های رسانه ای درمورد میزبانی ایران از مهاجرین افغانستانی تصریح کرد: اگرچه رسانه های مغرص تلاش کردند صحنه های ساختگی را درست کنند و به افکار عمومی افغانستان القا کنند که در ایران با برخی از این مهاجرین برخوردهای بدی صورت گرفته، ولی غالب این کلیپ ها غلط بود و آغوش گرم ایران برای پذیرش پناهندگان و مهاجرین باز بود و تلاش شده امنیت و آسایش به آنان داده شود. 

وی با بیان اینکه مسئله بزرگ ما شناسایی این عزیزان مهاجر است است چون جمهوری اسلامی برنامه هایی در حوزه اقتصادی دارد و عدم شناسایی آنان هم برای ما و هم برای آنان درد سر درست می‌کند، گفت: در برخی استان ها سهمیه آرد داریم که با ظرفیت های شناخته شده آن استان متناسب است و با عدم شناسایی مهاجرین این توزیع سهمیه سوخت و آرد با مشکل مواجه می شود. 

وزیر کشور با بیان اینکه برخی با ویزا آمده اند که ممکن است ویزایشان باطل شده باشد و برخی نیز از شهری به شهر دیگری رفته اند و تعادل جمعیتی آنان شناخته شده نیست، تصریح کرد: بنابراین این سرشماری در دستور کار جدی ما هست و باید خودشان به دفاتر کفالت استانداری ها  مراجعه کنند و هماهنگی خواهد شد که به دفاتر خدمات دولتی و پلیس بعلاوه 10 مراجعه کنند تا یک شناسایی صورت گیرد و بعدا در مورد نحوه خدمات دهی و ساماندهی آنان تصمیم گیری شود. 

وحیدی با تاکید بر اینکه اتباع افغانستانی و همه اتباع در مهلتی که اعلام خواهد شد مراجعه کنند و برگه های مربوطه را پر کنند تا راجع به خدمات دهی آینده به آنان تصمیم گیری کنیم، گفت: اگر این اتباع به هردلیلی مراجعه نکنند ممکن است از دید ما مهاجر قلمداد نشوند و کسانی که برای دریافت کارت پیش بینی شده مراجعه نکنند ناچاریم که سخت گیرانه تر برخورد کنیم. 

وزیر کشور تاکید کرد: به همه کسانی که در این طرح شناسایی مراجعه خواهند کرد اقامت های موقت خواهیم داد و از این جهت نگران نباشند. 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی