لوکاشنکو اعتراف کرد: حضور روسیه در اوکراین طولانی شد

کدخبر: 493061
رهبر بلاروس انتظار نداشته که «عملیات» روسیه در اوکراین اینقدر طولانی شود و گفته است که «هر کاری» برای توقف جنگ انجام می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در گفتگو با آسوشیتدپرس از حمله روسیه به اوکراین که در فوریه آغاز شد، دفاع کرد، با این حال گفت که فکر نمی‌کرد شرایط به این ترتیب پیش برود.

لوکاشنکو گفت: اما من آنقدر احاطه ندارم که بگویم آیا همه چیز آنطور که روس‌ها می‌گویند، طبق برنامه پیش می‌رود، یا آن طور که من آن را احساس می‌کنم- تاکید کنم من احساس می‌کنم - این عملیات طولانی شده است.

او گفت که اوکراین "روسیه را تحریک می‌کند" و تاکید کرد که بلاروس طرفدار صلح است.

رئیس‌جمهور بلاروس افزود: ما بطور قطع هیچ جنگی را نمی پذیریم. ما همه کارها را انجام داده‌ایم و می‌دهیم تا جنگ نشود.  مذاکرات بین اوکراین و روسیه آغاز شده است. اما چرا طرف اوکراینی، که جنگ در قلمروش در جریان است و مردم می‌میرند - به این مذاکرات علاقه‌ای ندارد؟

لوکاشنکو همچنین گفت که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای "غیرقابل قبول" است، اما او نمی تواند بگوید که آیا روسیه چنین برنامه‌هایی دارد یا خیر.

او گفت: نه تنها استفاده از تسلیحات هسته‌ای غیرقابل قبول است چون جنگ دقیقاً در کنار ما جریان دارد - ما مانند ایالات متحده آن سوی اقیانوس نیستیم. بلکه ممکن است به مناطق سرزمینی ما نیز برخورد کند، توپ هر لحظه ممکن است از زمین بازی خارج شود و به هر سمتی برخورد کند،  این که آیا روسیه قادر به انجام آن است یا خیر، سوالی است که باید از رهبری روسیه بپرسید.

لوکاشنکو همچنین به آسوشیتدپرس گفت که پوتین به دنبال درگیری مستقیم با ناتو نیست و از غرب خواست تا اطمینان حاصل کند که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

وی تصریح کرد: او به احتمال زیاد خواهان رویارویی با ناتو نیست. استفاده کنید و هر کاری می‌توانید انجام دهید تا این اتفاق نیفتد. در غیر این صورت، حتی اگر پوتین هم نخواهد، ارتش واکنش نشان خواهد داد.

در اوایل این هفته، ارتش بلاروس از برگزاری مانورهای فوری در اوکراین خبر داد. با این حال، لوکاشنکو  به خبرگزاری آسوشیتدپرس اطمینان داد که این رزمایش‌ها کسی را تهدید نمی‌کند.

او گفت: ما کسی را تهدید نمی‌کنیم و قرار نیست تهدید کنیم و نخواهیم کرد. علاوه بر این، ما نمی‌توانیم تهدید کنیم - می‌دانیم چه کسی با ما مخالف است، بنابراین ایجاد نوعی درگیری، نوعی جنگ در اینجا در غرب مطلقاً به نفع دولت بلاروس نیست. بنابراین غرب می تواند آرام بخوابد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی