این افراد حتما باید از پاک شدن ریه‌‌های خود مطمئن شوند

کدخبر: 493466
اقتصادنیوز: یک متخصص ریه درخصوص اینکه آیا نیاز هست آثار به جای مانده از کرونا بر ریه و اینکه آیا ریه پاک شده را بررسی کرد یا خیر، گفت: بخش عمده‌ای از آثار به جای مانده کرونا بر روی ریه بهبود پیدا می‌کند، اما ما حتما باید پاک شدن ریه هر کسی که این درگیری ریه را با درصدهایی داشته هم ببینیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، یک فوق تخصص ریه اظهار کرد: برخی از افرادی که ریه درگیر داشتند پس از بهبودی علائم کرونا، درمان‌های ریه را دنبال نمی‌کنند، در حالیکه این گروه حتما باید از از پاک شدن ریه‌‌های‌شان مطمئن شوند.

سیاوش کورانی‌فر در برنامه «طبیب» در خصوص اینکه آیا نیاز هست که آثار به جای مانده از کرونا بر ریه و اینکه آیا ریه پاک شده را بررسی کرد یا خیر، تأکید کرد: بخش عمده‌ای از آثار به جای مانده کرونا بر روی ریه بهبود پیدا می‌کند، اما ما حتما باید پاک شدن ریه هر کسی که این درگیری ریه را با درصدهایی داشته هم ببینیم.

وی ادامه داد: معمولا انتظارمان این است که ریه کسی که بدون بیماری زمینه‌ای درگیری ریه پیدا کرده بعد از چهار تا شش هفته پاک شود و اگر بیماری زمینه‌ای دارند باید بعد از 12 هفته ضایعات پاک شود و اگر بعد از شش هفته عکس گرفتیم و مشاهده شد که ضایعات همچنان پابرجا هستند درمان‌های مناسب را تا بهبودی کامل حتما ادامه دهیم، البته درخصوص افرادی که شدت درگیری‌شان زیاد است و از همان ابتدا فکر می‌کنیم که ممکن است این مشکل به فیبروز تبدیل و باعث آسیب جدی به ریه شود حتما از ابتدا درمان‌های لازم را برای آنها شروع می‌کنیم.

این پزشک متخصص همچنین تصریح کرد: اما برخی افراد هستند که پس از بهبود علائم ظاهری پیگری درمان را فراموش می‌کنند که این اشتباه است و افرادی که دچار درگیری ریه بودند حتما باید از پاک شده ریه‌شان هم مطمئن شوند.

کورانی‌فر در ادامه نیز با اشاره به اینکه یکی از مهمترین عواملی که بیماری‌های ریوی که در کنترل بودند را از کنترل خارج می‌کند ویروس‌ها هستند، یادآور شد: مورد دیگری که وجود دارد و در این مدت افراد بسیاری درگیر آن شدند گروهی بدوند که از قبل به بیماری‌های ریوی همچون آسم مبتلا بودند اما بیماری در کنترل بود، اما پس از کرونا دوباره بیماری شدت پیدا کرده، این افراد نیز ممکن است این علائم از جمله سرفه یا تنگی نفس را جدی تلقی نکرده و پس از بهبودی از کرونا همچنان با این مشکلات همزیستی و عادت پیدا کرده و به نوعی با آن سر کنند.

وی همچنین تصریح کرد: در واقع واکنش التهابی و آبشار التهابی باعث ایجاد علائم روی ریه می‌شود و فردی که از قبل آسم داشته را دچار آسیب خود کرونا و تحریک در زمینه آسم می‌کند که همین ممکن است باعث تشدید سرفه و یا باعث تحریک راه‌های هوایی فوقانی شود و این با ایجاد ترشح پشت حلق منجر به سرفه می‌شود، لذا این مشکل باید توسط متخص ریه بررسی شود که آیا این آثار به جای ماده از تحریکات التهابی و یا آثار به جای مانده از کووید است، که این قابل بررسی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان عنوان کرد: در هر صورت افراد نباید این درمان را پشت گوش بیندازند، باید با درمان مناسب جلوی سرفه گرفته شود، چون جز علائم آزاددهنده است و تحریک‌‌پذیری دستگاه تنفسی باعث می‌شود که بیشتر آثار این تنگی نفس شب‌ها در زمان خواب و فعالیت فرد را دچار مشکل کند.

تیتر یک
  • پس لرزه اظهارات رابرت مالی در بازار ارز ایران

    اقتصادنیوز ، بازار ارز و طلا امروز شاهد پیشروی همزمان قیمت دلار متشکل، قیمت سکه و قیمت طلا بود.

از دست ندهید
فلای تودی