توقف ساخت سد «فینسک» در مازندران/ ماجرا چیست؟

کدخبر: 493742
اقتصادنیوز: استاندار مازندران از توقف ساخت سد فینسک با دستور رئیس جمهور خبر داد.​

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،حسینی پور گفت: ساخت سد فینسک با مطالعات به عمل آمده و دستور رئیس جمهور تا بررسی مطالعات دقیق مجموعه وزارت نیرو متوقف شد.

 

او می‌گوید: از همان ابتدا وزارت نیرو طرح را غیر حرفه‌ای و غیر صرفه اقتصادی تشخیص داده بود، اما متاسفانه با برخی لابی‌هایی که در گذشته به وجود آمد، طرح ساخت سد فینسیک در دستور کار قرار گرفت.

سد فینسک یک سد مخزنی سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی با طول تاج ۴۳۳ متری و حجم مخزنی ۱۱.٧٨ میلیون مترمکعب یکی از طرح‌های انتقال آب از مازندران به سمنان است که با هدف تامین آب شرب منطقه سمنان در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته بود و قرار بود با ساخت این سد فینسک ۷٫۵ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه تامین شود.

به گفته حسینی پور با توجه به مشکل کم آبی مازندران در بخش تامین آب آشامیدنی مردم و کشاورزی، اولویت تامین آب مردم استان است و سپس به فکر همسایگان خود باشیم که هستیم.

مطالعات ساخت سد فینسک روی سرشاخه‌های رودخانه تجن از سال ۱۳۸۶ آغاز شد و تا سال ۹۱ به پایان رسید.

ساخت سد فینسک با مخالفت‌های بسیاری همراه بوده‌است به عقیده بسیاری از کارشناسان، ساخت این سد باعث از بین رفتن کشاورزی در حوزه دشت تجن که اکنون نیز با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می‌کند می‌شود و خشک‌شدن بستر این رودخانه‌ها فرسایش خاک و بروز مشکلات زیست‌محیطی را در پی خواهد داشت.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی