سفر اسد به ایران در رسانه‌های عربی چه بازتابی داشت؟

کدخبر: 493967
سفر بشار اسد به ایران و دیدار وی با رهبر انقلاب اسلامی بازتاب گسترده ای در سطح رسانه های عرب زبان منطقه داشت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، سفر روز گذشته "بشار اسد" به تهران که برای چندمین بار از زمان روز کار آمدن وی به عنوان رییس جمهور سوریه انجام شد و دیدار ماندگار وی با حضرت آیت الله خامنه ای، مورد توجه بسیاری از رسانه های جهان و منطقه قرار گرفت.

شبکه تلویزیونی «الجزیره» با پوشش اخبار سفر رئیس جمهوری سوریه به تهران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای دومین بار از سال ۲۰۱۱ میلادی به تهران سفر کرد و مسئولان جمهوری اسلامی ایران و رئیس جمهوری سوریه در جریان این سفر بر تحکیم روابط بین تهران و دمشق تاکید کردند.

این شبکه به نقل از مقام معظم رهبری تصریح کرد که سوریه در میادین سیاسی و نظامی موفقیت‌های بزرگی کسب کرده است و سوریه امروز، سوریه قبل از جنگ نیست، اگرچه آن زمان خرابی‌ها نبود، اما احترام و اعتبار سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و همه به این کشور به‌عنوان یک قدرت نگاه می‌کنند.

این شبکه به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: برخی از سران کشورهای همسایه ما و شما، با سران رژیم صهیونیستی نشست و برخاست دارند و با یکدیگر قهوه می‌نوشند، اما مردم همین کشورها در روز قدس خیابان‌ها را از جمعیت و شعار ضد صهیونیستی پر می‌کنند و این واقعیت امروز منطقه است.

شبکه الجزیره همچنین به سخنان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در این دیدار اشاره کرد و به نقل از وی اعلام کرد، آنچه باعث شد تا رژیم صهیونیستی نتواند بر منطقه حاکم شود، روابط راهبردی ایران و سوریه است که باید با قدرت ادامه یابد.

شبکه تلویزیونی «المیادین» نیز عنوان "بشار اسد: رابطه دمشق و تهران باعث شد که اسرائیل نتواند بر منطقه حاکم شود،" را برای پوشش اخبار و گزارش های مربوط به این سفر انتخاب کرد و به نقل از مقام معظم رهبری تصریح کرد که سوریه امروز، سوریه قبل از جنگ نیست، اگرچه آن زمان خرابی‌ها نبود اما احترام و اعتبار سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و همه به این کشور به‌عنوان یک قدرت نگاه می‌کنند.

این رسانه با پوشش کامل این دیدار به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کرد که شخص رئیس‌ جمهور و دولت جمهوری اسلامی ایران واقعاً با نشاط و دارای روحیه و اراده بالایی هستند و به موضوع سوریه اهتمام و انگیزه جدی دارند که باید از این فرصت برای ارتقاء بیش از پیش روابط دو کشور استفاده کرد.

شبکه المیادین همچنین دیدار رئیس جمهوری سوریه با آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران را در اخبار و گزارش های خود بازتاب داد و به نقل از وی اعلام کرد که آنچه امروز در پهنه غرب آسیا شاهد آن هستیم تحقق پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب مبنی بر نتیجه بخش بودن مقاومت ملت ها در برابر سلطه‌گران و متجاوزین است.

این شبکه به نقل از رئیس جمهوری ایران افزود: مجاهدان مقاومت ثابت کردند که قدرتی قابل اتکا برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه از جمله در سوریه هستند و زمانی که بعضی سران عرب و غیر عرب منطقه بر سر زمان سقوط حکومت سوریه شرط بندی می‌کردند، ایران در کنار ملت و دولت سوریه ایستاد.

شبکه المیادین در گزارشی دیگری با عنوان "ایران: سفر اسد به تهران فصل جدیدی از روابط راهبردی بین دو کشور می گشاید"، تصریح کرد: حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفت که سفر رئیس جمهور سوریه و ملاقات‌های عالی با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری ایران را فصل جدیدی از روابط راهبردی میان دو کشور را گشود و اکنون که مقاومت سوریه به ثمر نشسته، مصمم هستیم تا روابط را به سطح شایسته دو ملت ارتقاء دهیم و شکست توطئه تروریسم در سوریه مدیون همکاری نزدیک دو کشور است.

سفر رئیس جمهوری سوریه به ایران در رسانه های رژیم صهیونیستی نیز بازتاب داشت و آنها نگرانی خود را از تقویت محور مقاومت ابراز داشتند.

در همین زمینه، شبکه المیادین به نقل از شبکه صهیونیستی «کان» اعلام که سفر رئیس جمهوری سوریه به تهران "نشان می دهد که همپیمانی با ایران نه تنها باقی خواهد ماند بلکه بر قدرت آن افزوده خواهد شد".

شبکه تلویزیونی «المنار» لبنان نیز عنوان "امام خامنه ای خطاب به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه: روابط ایران و سوریه سرنوشت ساز است و یکی از مهمترین عوامل پیروزی سوریه در جنگ بین‌المللی علیه این کشور، روحیه بالای شخص جنابعالی است"، را برای خود برگزید.

این رسانه با پوشش کامل دیدار رئیس جمهوری سوریه با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت که امام خامنه ای در این دیدار تاکید کردند که سوریه در جنگی بین المللی پیروز شد و احترام و اعتبار سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و همه به این کشور به‌عنوان یک قدرت نگاه می‌کنند.

این شبکه همچنین به نقل از رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد که مواضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل منطقه و مسئله فلسطین ثابت کرد که راه ایران همان راه درست است.

بنا بر اعلام شبکه المنار، این دومین سفر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تهران بعد از پایان جنگ علیه تروریسم در سوریه بود و اولین سفر در ۲۵ ماه فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شد که رهبر معظم انقلاب اسلامی در آن زمان در جریان دیدار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تاکید کردند که سوریه عمقی و راهبردی است و هویت و قدرت جنبش مقاومت متکی به این روابط مستمر و راهبردی است.

این شبکه برای دیدار رئیس جمهوری سوریه با رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز عنوان "آقای رئیسی خطاب به همتای سوری: آینده منطقه را مقاومت ملت ها و نه میز مذاکرات مشخص می کند"، انتخاب کرد و به پوشش سخنان روسای جمهور ایران و سوریه در این دیدار پرداخت.

این شبکه به نقل از رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت که مجاهدت ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه و رزمندگان مقاومت اسلامی در منطقه بخصوص حزب الله قهرمان، نقش اساسی در خشکاندن ریشه‌های قدرت نظامی داعش و سایر گروه های تروریستی که تهدیدی برای امنیت کل منطقه بودند، داشت.

بخش عربی شبکه تلویزیونی «فرانس ۲۴»نیز با انتشار گزارشی، سفر رئیس جمهوری سوریه به تهران را بازتاب داد و ایران را "هم پیمان منطقه ای اصلی سوریه" توصیف کرد.

این شبکه همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار بشار اسد رئیس جمهوری را بازتاب داد.

شبکه فرانس ۲۴ به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کرد که روابط بین تهران و دمشق حیاتی است و باید تلاش های مشترک بیشتری برای تقویت هر چه بیشتر روابط دو کشور صورت گیرد..

این شبکه به نقل از مقام معظم رهبری افزود: برخی از سران کشورهای همسایه ما و شما، با سران رژیم صهیونیستی نشست و برخاست دارند و با یکدیگر قهوه می‌نوشند، اما مردم همین کشورها در روز قدس خیابان‌ها را از جمعیت و شعار ضد صهیونیستی پر می‌کنند و این واقعیت امروز منطقه است.

شبکه تلویزیونی العهد عراق نیز با پوشش خبری و تصویری دیدار بشار اسد با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت که آیت الله خامنه ای در دیدار بشار اسد تاکید کردند که احترام و اعتبار سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و این کشور قویتر شده است.

شبکه آفاق عراق از دیگر رسانه های عراقی بود که این سفر را پوشش خبری و تصویری دارد.

شبکه تلویزیونی «النجباء» عراق نیز با انتخاب عنوان "امام خامنه ای در جریان دیدار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه: احترام سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و این کشور قویتر شده است" به بازتاب فرمایشات ایشان در جریان این دیدار پرداخت.

شبکه های تلویزیونی المسیره یمن و اللولوه بحرین و بخش عربی شبکه تلویزیونی یورو نیوز و شبکه روسیا الیوم از دیگر رسانه های منطقه ای بودند که اخبار این سفر را پوشش دادند.

این دیدار همچنین در مطبوعات و پایگاههای خبری منطقه بازتاب گسترده ای داشت و از جمله روزنامه «الاهرام» مصر با انتشار فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهوری سوریه به نقل از ایشان نوشت که سوریه امروز، سوریه قبل از جنگ نیست و رئیس‌ جمهور و دولت جمهوری اسلامی ایران به موضوع سوریه اهتمام و انگیزه جدی دارند که باید از این فرصت برای ارتقاء بیش از پیش روابط دو کشور استفاده کرد.

روزنامه «الشرق الاوسط» نیز در گزارشی به سفر رئیس جمهوری سوریه به ایران و جزئیات دیدار وی با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری اسلامی ایران پرداخت و نوشت که ایران بر تداوم حمایت از سوریه تاکید کرد.

روزنامه های الاخبار، الغد، رای الیوم، الاتحاد و پایگاههای خبری النشره العهد نیوز، العهد الاخباری، موازین نیوز، سونیس این فو، شروق نیوز و عربی ۲۱ و نیز رادیو النور از دیگر رسانه هایی بودند که جزئیات این سفر را پوشش خبری دادند.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی؛

    اقتصادنیوز: دیروز ارزش اونس طلا در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرد اما بیت کوین ثابت ماند.

از دست ندهید
فلای تودی