واکنش کاخ سفید به عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

کدخبر: 496189
مشاور امنیت ملی دولت بایدن در مورد موضع ترکیه در باره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو گفت: اطمینان داریم که در نهایت روند عضویت فنلاند و سوئد در ناتو به صورت موثر انجام خواهد شد و می شود به نگرانی های ترکیه رسیدگی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: عضویت فنلاند و سوئد در ناتو یک رویداد تاریخی و نقطه عطف در امنیت اروپا است.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در مورد موضع ترکیه در باره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو گفت: اطمینان داریم که در نهایت روند عضویت فنلاند و سوئد در ناتو به صورت موثر انجام خواهد شد و می شود به نگرانی های ترکیه رسیدگی کرد.

سالیوان افزود: فنلاند و سوئد مستقیما با ترکیه در ارتباط هستند و ما نیز با مقامات ترکیه در این خصوص درحال گفتگو هستیم.

وی ادعا کرد: تهاجم روسیه گفتگوها در مورد هویت دفاعی ناتو را تقویت کرده است. ما در ناتو دارای روند درهای باز هستیم به این معنی که اگر کشوری واجد شرایط ناتو باشد، می تواند در این ائتلاف عضو شود. جو بایدن به این اصل متعهد است.

سالیوان همچنین گفت: عضویت فنلاند و سوئد در ناتو یک  رویداد تاریخی و نقطه عطف در امنیت اروپا است. دو کشور با سنت طولانی بی طرفی به قدرتمندترین ائتلاف دفاعی جهان خواهند پیوست و به عنوان شرکای امنیتی،  توانایی های قوی و سابقه اثبات شده ای را به همراه خواهند داشت.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به اعضای پارلمان این کشور گفت، آنکارا انتظار دارد کشورهای عضو ناتو، مسائل امنیتی ترکیه در مورد درخواست‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو را درک کرده و به آن احترام بگذارند.

به گزارش ایرنا، اردوغان چهارشنبه شب افزود: ما از متحدانمان انتظار داریم که حساسیت ما را درک کرده و به آن احترام بگذارند و از آن حمایت کنند.

 وی تصریح کرد: ما نسبت به محافظت از مرزهای خود در برابر تروریسم حساس هستیم. هیچ یک از متحدان ما در ناتو چنین حساسیتی را نشان نداده‌اند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از پیشنهاد سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو استقبال کرده و وعده داده است برای مقابله با "تهدیدها " با این کشورها همکاری کند.

بایدن در پیامی که روز چهارشنبه به وقت محلی از سوی کاخ سفید منتشر شد، گفت: من به گرمی از درخواست‌های تاریخی فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو استقبال و قاطعانه از آن حمایت می‌کنم.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که سوئد و فنلاند درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را امروز و به صورت رسمی در مقر این سازمان نظامی در بروکسل بلژیک تحویل دادند.

به نوشته رویترز، پیش بینی می‌شود با وجود آنکه فرایند عضویت این دو کشور شمال اروپا تنها دو سه هفته به طول انجامد، روند موافقت مجالس ۳۰ کشور عضو تا یک سال زمان برد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درخواست عضویت فنلاند و سوئد را تاریخی خواند و این دو کشور را نزدیکترین شرکای این اتحادیه دانست که عضویت آن‌ها به افزایش امنیت مشترک ناتو منجر خواهد شد.

ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد دیروز (۲۷ اردیبهشت) در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فنلاند در استکهلم اظهار داشت: ۲ کشور به طور مشترک درخواست خود را فردا به مقر ناتو در بروکسل ارائه می‌کنند.

نخست وزیر سوئد اضافه کرد: خوشحالم که مسیر یکسان را در پیش گرفته‌ و می‌توانیم با هم این کار را انجام دهیم.

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است، روسیه با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید عضویت این کشور در این ائتلاف اقدام خواهد کرد.

تیتر یک
  • تقویم اقتصادی بازارهای جهانی در هفته + جدول

    اقتصادنیوز: این هفته تحلیل‌گران بازارهای جهانی در انتظار انتشار آمار جدید تورم در ایالات متحده هستند تا بر پایه آن…

از دست ندهید
فلای تودی