استعفای معمار تحریم‌ های آمریکا علیه روسیه

کدخبر: 504124
اقتصادنیوز: دالیپ سینگ، معمار تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه از منصب خود کنار رفت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، در حالی که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا اذعان کرده‌ که «تحریم‌های ضد روسیه، به آمریکا آسیب زده است»، رویترز از کنار رفتن یک فرد کلیدی واشنگتن در زمینه اعمال تحریم‌ها علیه مسکو خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه (امروز) گزارشی با این عنوان منتشر کرد: «با طولانی شدن جنگ اوکراین، (دالیپ) سینگ معمار تحریم‌های آمریکا علیه روسیه منصب خود را ترک می‌کند».

در گزارش این رسانه غربی آمده است که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در سفر هفته آینده خود به آلمان یک عضو و استراتژیست جدید را با خود همراه خواهد داشت که مسئولیت او هماهنگ کردن تحریم‌ها علیه روسیه است.

دالیپ سینگ که از او به عنوان «معمار تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه» یاد شده است، جای خود را به «مایک پایل» داد. پایل سابقه کار در شرکت خدمات مالی «بلک راک» را دارد.

بنا بر روایت رویترز، دالیپ سینگ نقشی حساس در کاخ سفید در زمینه هماهنگی تحریم‌های کشورهای غرب علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین ایفا کرد.

این خبرگزاری انگلیسی خبر داد، دالیپ سینگ اخیرا کار خود را به عنوان اقتصاددان ارشد جهانی و رئیس تحقیقات اقتصاد کلان شرکت خدمات مالی «پی‌جی‌آی‌ام» آغاز کرد؛ شرکتی که طبق گزارش رویترز 890 میلیارد دلار دارایی دارد.

طبق این گزارش، دالیپ سینگ معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود و یک منبع مطلع در ماه آوریل خبر داده بود که او به دلیل «مشکلات خانوادگی» کار در کاخ سفید را ترک کرد.

رویترز خبر داد، وظیفه و مسئولیت دالیپ سینگ، هدایت کار چند نهاد دولت فدرال آمریکا که شدیدترین مجموعه تحریم‌ها در تاریخ را علیه روسیه ایجاد کردند و همچنین کمک به هماهنگی مشارکت رئیس‌جمهور در کنفرانس‌های بین‌المللی بود.

دالیپ سینگ(نفر اول سمت چپ تصویر)

این خبرگزاری غربی افزود: «خروج (دالیپ سینگ از دولت آمریکا) در لحظه کلیدی برای تحریم‌ها صورت می‌گیرد چرا که مقام‌های (دولت بایدن) نگران هستند تلاش‌ها برای قطع نفت و گاز روسیه از بازارهای بین‌المللی نتیجه معکوس داشته باشد و اقتصادهای غربی را به سمت رکود سوق دهد».

مایک پایل که جایگزین دالیپ سینگ شده است، سابقه کار کردن برای «مریک گارلند» دادستان کل و وزیر دادگستری فعلی آمریکا را دارد. مشاور ویژه رئیس‌جمهور در زمینه سیاستگذاری اقتصادی در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و کار در پُست‌های مختلف وزارت خزانه‌داری از جمله دیگر فعالیت‌های او است.

کنار رفتن معمار تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در حالی انجام شده که پیشتر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اذعان کرده بود که تحریم‌های جهانی به رهبری واشنگتن علیه روسیه، به کشورش آسیب زده است.

بایدن در سخنرانی ویژه‌ای که درباره افزایش بی‌سابقه قیمت بنزین در آمریکا انجام شد، ادعا کرد که واشنگتن و اروپا از تأثیر تحریم‌های ضد روسیه بر بازار انرژی آگاه بودند.

وی افزود: «روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان است. ما واردات نفت به ایالات متحده را قطع کردیم و شرکای ما در اروپا نیز همین کار را کردند، اما می‌دانستیم که با افزایش قیمت بنزین مواجه خواهیم شد».

تیتر یک
از دست ندهید