یک زن سیاه‌پوست قاضی دیوان عالی آمریکا شد

کدخبر: 505364
کتانجی براون جکسون اولین زن سیاهپوستی است که در عالی‌ترین دادگاه آمریکا منصوب شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، این انتصاب در پی یکی از پرتبعات‌ترین دوره‌های دیوان عالی در دوران معاصر که با صدور احکامی درباره سقط جنین و حقوق سلاح همراه بود، انجام می‌شود.

بی بی سی فارسی گزارش داد، جکسون، ۵۱ ساله، جایگزین قاضی استفان بریر می‌شود که یکی از سه قاضی لیبرال دیوان عالی بود و پس از سه دهه عضویت در این دیوان، در ۸۳ سالگی بازنشسته شد.

او که قبلا دادستان بوده در یکی از متلاطم‌ترین دوره های دادگاه به عضویت آن در می‌آید.

شش نفر از اعضای دیوان عالی را روسای جمهور جمهوری‌خواه و سه نفر را دمکرات‌ها منصوب کرده‌اند.

جکسون همچنین، به عنوان صد و شانزدهمین قاضی دیوان عالی ایالات متحده سوگند یاد کرد و نام خود را به‌عناون اولین زن سیاه پوست در بالاترین مرجع قضایی آمریکا ثبت کرد.

ادای سوگند خانم جکسون در حالی است که دیوان عالی حکم دو پرونده بزرگ محدود کردن توانایی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و پایان دادن به سیاست «در مکزیک بمانید» دوران ترامپ را صادر کرد.

کتانجی براون جکسون همچنین در دوره‌ای قدم به دیوان عالی می‌گذارد که این مرجع قضایی، به رغم تلاش‌ها برای محدود کردن مالکیت اسلحه، آزادی مربوط به مالکیت و حمل اسلحه را گسترش داد. از طرفی، این دیوان هفته پیش حکم تاریخی پنجاه سال پیش خود مشهور به «رو در برابر وید» را که بر اساس آن سقط جنین قانونی بود، لغو کرد.

از ۱۱۵ نفری که تا به حال در دیوان عالی آمریکا خدمت کرده‌اند، تنها دو نفر سیاه پوست بوده‌اند که هر دو آنها مرد بودند.

کتانجی براون جکسون دومین قاضی سیاه‌پوست در دیوان عالی کنونی و سومین در تاریخ خواهد بود.

خانم‌جکسون همچنین ششمین زنی خواهد بود که در دیوان عالی آمریکا خدمت خواهد کرد، از جمله سه زنی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند و یکی از آنها – سونیا سونومایور – نخستین قاضی لاتین‌تبار دیوان عالی آمریکا است.

کتانجی براون جکسون، ۵۱ ساله، متولد واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا است، اما در میامی فلوریدا بزرگ شده است. او فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد است و پیش از آن که در سال ۲۰۱۳ به عنوان قاضی فدرال انتخاب شود، در کمیسیون احکام ایالات متحده - نهادی که سیاست احکام فدرال را تعیین می‌کند - فعالیت داشت.

تیتر یک
  • آیا ۱۲ ایستگاه متروه تا آخر سال راه اندازی می‌شود؟

    اقتصادنیوز: با وجود تشکیل قرارگاه حمل و نقل و تاکید مدیران شهری به موضوع حمل و نقل عمومی و مترو ، هنوزجلسه ای با حضور…

از دست ندهید
فلای تودی