گفت وگوی وزرای خارجه قطر و آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای

کدخبر: 505956
«محمد بن عبدالرحمن» وزیر خارجه قطر با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا تلفنی گفت وگو کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، منابع خبری بامداد دوشنبه گزارش دادند، وزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود درباره آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای گفت وگو کرد.

«محمد بن عبدالرحمن» وزیر خارجه قطر با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا تلفنی گفت وگو کرد.

بر اساس این گزارش، در این گفت وگوی تلفنی دو طرف درباره روابط دوحه و واشنگتن و راه‌های گسترش آن صحبت کردند.

این گزارش می‌افزاید، وزیر خارجه قطر با همتای آمریکایی خود همچنین درباره آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای و تعدادی از موضوعات مورد توجه و علاقه دو کشور بحث و گفت وگو کردند.

جزئیات بیشتری از این گفت وگوی تلفنی گزارش نشده است.

وزیر خارجه قطر چهارشنبه گذشته نیز در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات هسته‌ای گفت وگو کرده بود.

این گفت وگوها در حالی صورت گرفته که سه‌شنبه گذشته مذاکرات رفع تحریم‌ها با حضور «علی باقری کنی» مذاکره کننده ارشد ایران، «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در دوحه قطر برگزار شد.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در توییتر نوشت: «دکتر [علی] باقری با جدیت و در هماهنگی کامل با اینجانب به مذاکرات منطقی، مستدل و فعال برای لغو تحریم‌ها ادامه می‌دهد. ما با قدرت و منطق به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم. واقع بینی آمریکا و اخذ تضمین پایدار در نفع کامل اقتصادی ایران از توافق، می‌تواند نتیجه مذاکرات را ثمربخش کند.»

هشت دور مذاکرات فشرده میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ در وین، اسفند ماه گذشته به مرحله‌ای رسید که اکنون موفقیت و یا شکست گفت‌ وگوها صرفا به تصمیم‌های سیاسی آمریکا به عنوان مقصر وضع موجود بستگی دارد. اگر واشنگتن تصمیم‌های لازمی را که به آن آگاه است اتخاذ کند می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرد و ظرف چند روز به توافق نهایی رسید.

مقام‌های آمریکایی و رسانه‌های غربی در ادامه بازی مقصر نمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند این درحالیست که خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران با رویکردی واقع‌گرایانه منطبق با ملزومات توافق سال ۹۴ و در تناسب با تجربیات بدست آمده از عملکرد طرف‌های غربی تنظیم شده است.

تیتر یک
از دست ندهید