بلومبرگ مدعی شد: ایران برای رقابت با روسیه به چین تخفیف نفتی می‌دهد

کدخبر: 506169
خبرگزاری بلومبرگ مدعی شد ایران در حال حاضر به منظور رقابت با روسیه و راضی کردن دولت چین به خرید نفت از ایران به جای روسیه، تخفیف‌های بیشتری برای چین درنظر گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، خبرگزاری آمریکایی از تصمیم ایران برای کاهش قیمت فروش نفت خام به چین خبر داد.

خبرگزاری بلومبرگ مدعی شد ایران در حال حاضر به منظور رقابت با روسیه و راضی کردن دولت چین به خرید نفت از ایران به جای روسیه، تخفیف‌های بیشتری برای چین درنظر گرفته است.

معامله گران به بلومبرگ گفتند که نفت ایران اکنون ۱۰ دلار در هر بشکه کمتر از معیارهای جهانی مانند معاملات آتی برنت است. این نشان دهنده کاهش قیمت ۵ تا ۶ دلاری از ماه فوریه است؛ یعنی زمانی که روسیه حمله به اوکراین را آغاز کرد.

کشورهای غربی با تحریم صادرات نفت روسیه به این تهاجم واکنش نشان داده‌اند و این امر باعث شده است که مسکو برای یافتن خریداران در بازارهای بین‌المللی، صادرات نفت خام خود را با تخفیف شدید قیمت‌گذاری کند.

نفت خام اورال روسیه در حال حاضر زیر ۹۰ دلار در هر بشکه معامله می شود. این ۱۸ دلار کمتر از نفت خام WTI و ۲۲ دلار کمتر از نفت خام برنت است که به ترتیب در حدود ۱۰۸ دلار در هر بشکه و ۱۱۱ دلار در هر بشکه تغییر می کنند.

در همین راستا چین با بارگیری نفت ارزان روسیه از این تخفیف قابل توجه استفاده کرده است. در ماه می، روسیه از عربستان سعودی پیشی گرفت و به بزرگترین تامین کننده نفت چین تبدیل شد.

وی چئونگ هو، معاون بخش پایین دستی ریستاد انرژی، در ماه ژوئن گفت: «این انتظار مبنی بر اینکه نفت خام روسیه در بازارهای بین المللی متوقف شود، محقق نشده است. در عوض، کاهش شدید نفت خام روسیه باعث شده است که کشتی‌ها به بازارهای جایگزین هدایت شوند.»

طبق گفته اداره کل گمرک چین، چین در ماه مه ۲.۰۲ میلیون بشکه در روز اورال وارد کرده است که افزایش ۵۵ درصدی حجم از ماه می ۲۰۲۱ را نشان می دهد.

در همین حال بیزینس اینسایدر نیز نوشت: نفت خام روسیه در حال حاضر به دلیل تحریم های غرب با ۲۰ دلار تخفیف در هر بشکه معامله می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی