دماوند به نام مردم سند خورد!

کدخبر: ۵۰۷۳۹۸
اقتصادنیوز: خراسان در تیتر نخست امروز خود ازابطال اسناد سازمان اوقاف و صدور سند مالکیت تمامی پلاک های کوه دماوند به نام سازمان جنگل ها و اراضی ملی خبر داد.
دماوند به نام مردم سند خورد!
به گزارش اقتصادنیوز در این گزارش آمده است: دماوند، همان «قلب فسرده زمین» که ملک‌الشعرا بهار در توصیف آن بیت‌ها سروده بود، پس از سال‌ها حالا دوباره از مالکیت سازمانی خارج شده و به نام اراضی ملی متعلق به همه مردم سند خورده تا این سروده ملک‌الشعرا تجسم یابد که: «آزاد شوی و برخروشی، ماننده دیو جسته از بند».
مردادماه سال 99 بود که ماجرای وقفی بودن بخش‌هایی از قله و یال‌های کوه دماوند جنجال‌ساز شد. فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به شفافیت و اطلاع‌رسانی گسترده در این موضوع کمک کرد تا افکار عمومی خیلی سریع در جریان جزئیات ماجرا قرار بگیرند و این سوال را بپرسند که چرا بخش‌هایی از کوه دماوند که متعلق به همه مردم ایران است، باید وقف شده باشد و به جای سند اراضی ملی، سند وقفی داشته باشد؟ این مخالفت اگرچه به‌ظاهر یک واکنش اجتماعی و برگرفته از احساسات مردم بود اما پشتوانه قوی قانونی هم داشت و سازمان جنگل‌ها نیز مدافع این مطالبه افکار عمومی بود؛ مطالبه‌ای که درباره جنگل‌های «آق مشهد» هیرکانی هم وجود داشت و با ورود قاطع دستگاه قضا به سرانجامی شیرین رسید تا سند وقفی این جنگل‌ها نیز باطل شود و به آغوش مردم بازگردد.
سال گذشته، سند خوردن 9 پلاک از 10 پلاک ثبتی دماوند
برای کوه دماوند هم چنین سرنوشتی مورد مطالبه مردم بود و سازمان جنگل‌ها نیز تمامی ابزارهای حقوقی‌اش را برای این مهم به کار گرفت. حتی کار به جایی رسید که در سال 99، معاون اول رئیس‌جمهور وقت، دستور تشکیل یک کارگروه ویژه را داد تا این اختلافات حل و فصل شود.اگرچه در مرداد99 برخی رسانه‌ها از سندخوردن دماوند به نام دولت خبر دادند اما این روایت دقیق نبود و آخرین اطلاعات درباره خروجی جلسات این کارگروه را رئیس وقت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در آبان‌ماه سال 1400 اعلام کرد و درباره وضعیت مالکیت یال‌های دماوند گفت: مجموع آن چیزی که به عنوان کوه دماوند می‌شناختیم ۱۰ پلاک ثبتی با مساحت ۱۸ هزار و ۲۰۰ هکتار بود که با تلاش سازمان جنگل‌ها و کمک سازمان ثبت و اسناد املاک کشور، سند ۸ پلاک به مساحت ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار به نام این سازمان صادر شده است. به گفته مسعود منصور، در سال 1400 یک پلاک دیگر به مساحت ۲۲۴۵ هکتار که در واقع همان پلاک نهم بوده نیز توسط سازمان ثبت صادر شده تا مجموع اراضی آزادسازی شده دماوند که به بیت‌المال بازگشته، به حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار برسد. آن‌طور که سال گذشته اعلام شد، تنها صدور سند ملی برای یک پلاک دیگر از قله دماوند به مساحت 1600 هکتار باقی مانده بود که حالا خبرها از به سرانجام رسیدن آن حکایت دارد.
پلاک آخر هم آزاد شد
 
آن‌طور که مدیر کل منابع طبیعی استان تهران به خراسان می‌گوید، سند پلاک دهم دماوند هم صادر شده و حالا دیگر تمامی این 10 پلاک کوه دماوند به بیت‌المال بازگشته و جزو اراضی ملی و متعلق به همه مردم ایران است. مهندس «رضا بیانی» در این باره می‌گوید: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان جنگل‌ها، تمامی اراضی کوه دماوند به نام سازمان سند خورده و جزو اراضی ملی و انفال به شمار می‌آید. بیانی البته به این نکته اشاره می‌کند که هنوز درباره برخی پلاک‌های مربوط به دامنه کوه اختلافاتی بین سازمان جنگل‌ها و سازمان اوقاف وجود دارد و بعضا هر دو سازمان دارای سند ملی و سند وقفی هستند که این موضوع باید در کارگروه ویژه تشکیل شده تعیین تکلیف شود.
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید