اوکراین در 2 قدمی توافق با روسیه

کدخبر: 508088
وزیر امور خارجه اوکراین گفت: حصول توافق برای از سر گرفته شدن صادرات غلات «بسیار نزدیک» است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس ،«دیمترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین روز چهارشنبه گفت، کشورش در دو قدمی رسیدن به توافق با روسیه برای تردد کشتی‌های حامل غلات قرار دارد.

رویترز گزارش داد، نشست چهارجانبه سازمان ملل، روسیه و اوکراین، به میزبانی ترکیه روز چهارشنبه در استانبول برگزار می‌شود که در آن مقامات ارشد نظامی از مسکو و کی‌یف حضور خواهند داشت.

کولبا در  مصاحبه با روزنامه اسپانیایی «ال پایس» گفت، کی‌یف معتقد است در حال حاضر حصول توافق برای از سر گرفته شدن صادرات غلات «بسیار نزدیک» است.

این مقام اوکراینی گفت: «دو قدم با رسیدن به توافق با روسیه فاصله داریم. ما در مرحله نهایی قرار داریم و اکنون همه‌چیز به روسیه بستگی دارد».

به نوشته رویترز، با این حال، دیگر مشارکت‌کنندگان در نشستی که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، ارزیابی محطاطانه‌تری ارائه کرده و گفتند موارد متعددی هنوز مورد توافق قرار نگرفته‌اند.

از سوی دیگر خبرگزاری «اسپوتنیک» نیز به نقل از یک دیپلمات مطلع نوشت، امید برای رسیدن به توافق بر سر «مسئله غلات» در مذاکرات استانبول بسیار زیاد است.

این فرد مطلع گفت طرح سازمان ملل برای این مسئله «بسیار واقع‌بینانه» بوده و نگرانی‌های روسیه درباره ایجاد گذرگاه برای صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه باید در نظر گرفته شوند و حصول توافق به همه طرف‌ها نفع برساند.

کشورهای غربی بارها مسکو را برای بستن بنادر اوکراین و عدم امکان ارسال غلات اوکراین سرزنش کرده اند. مسکو نیز پاسخ داده است، اگر کی‌یف بنادر خود را از مین پاک کند، عبور امن محموله های غلات را تضمین خواهد کرد.

اوکراین یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی است که از زمان درگیری با روسیه نمی تواند غلات خود را صادر کند و حدود ۲۲ تا ۲۵ میلیون تن غله در حال حاضر در بنادر این کشور گیر کرده است.

اوایل خرداد ماه،  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در گفت و گوی تلفنی با رهبران فرانسه و آلمان در روز شنبه گفت: «روسیه مایل است تا  در مورد راه هایی امکان پذیر ساختن ازسرگیری ارسال محموله های غلات اوکراین از بنادر واقع در دریای سیاه گفت و گو کند».

روسیه و اوکراین تقریباً تأمین یک سوم گندم جهان را در اختیار دارند، درحالی که روسیه صادرکننده اصلی کود شیمیایی و اوکراین صادرکننده بزرگ ذرت و روغن آفتابگردان در جهان هستند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی