اظهارات مهم معاون پوتین/پیش نویس توافق جدید با ایران آماده است

کدخبر: ۵۰۹۰۶۴
معاون «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که روسیه برای ارتقای سطح روابط خود با ایران به شراکت استراتژیک برنامه‌ریری می‌کند.
اظهارات مهم معاون پوتین/پیش نویس توافق جدید با ایران آماده است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، معاون ولادیمیر پوتین گفت که روسیه قصد دارد روابط خود با ایران را به سطح شراکت راهبردی ارتقا دهد.

«یوری اوشاکوف» معاون «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که روسیه برای ارتقای سطح روابط خود با ایران به شراکت استراتژیک برنامه‌ریری می‌کند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، او گفت که توافق جدیدی میان روسیه و ایران در حال آماده سازی است و پیش‌نویس آن از قبل تهیه شده و قرار است در خصوص آن بیانیه مشترکی در خلال نشست سه جانبه صادر شود.

معاون پوتین در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز گفت که روسیه توافق هسته‌ای با ایران را مطابق توافقی که در سال ۲۰۱۵ شد، تأیید می‌کند.

 

اوشاکوف در ادامه گفت که فعالیت‌های آمریکا همچنان عامل اصلی بی ثباتی در شمال شرق سوریه است و این کشور به اقدامات خود برای تشویق تجزیه‌طلبان در این منطقه ادامه می‌دهند.

او در این راستا تأکید کرد که آمریکا و هم‌پیمانانش کمک‌رسانی به مردم سوریه را سیاسی کرده و همزمان هیچ التزامی به بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی در این کشور ندارند. به گفته وی روسیه به شرطی موافق ارسال کمک‌های جهانی به سوریه از طریق مرزها است که این مسأله حاکمیت سوریه را نقض نکند.

 

این مقام روسی در خصوص طرح ترکیه برای عملیات در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد نیز گفت که این مسأله در نشست تهران بررسی خواهد شد و موضع اصولی روسیه از ابتدا مخالفت با هرگونه اقدامی که نقض تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه باشد، بوده است.

اوشاکوف با بیان اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همتایانش از ایران و ترکیه، ابراهیم رئیسی و رجب طیب اردوغان در نشستی در تهران درباره کمک‌های بشردوستانه به سوریه گفت‌وگو خواهند کرد، گفت: «همچنین انتظار می‌رود که سران کشورها به طور مفصل به بررسی این موضوع و برداشت گام‌هایی برای حل و فصل مسأله کمک‌ها بپردازند، زیرا وضعیت اجتماعی-اقتصادی در سوریه بسیار دشوار است و همانطور که همه می‌دانند، تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی غرب علیه دمشق تأثیر منفی جدی داشته است.»

در این راستا «دیمتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه نیز امروز گفت که روند حل و فصل بحران سوریه، اساس سفر پوتین به تهران در چارچوب مذاکرات سه‌جانبه (ایران، ترکیه، روسیه) را تشکیل می‌دهد.

پسکوف نیز همچون اوشاکوف، بر ظرفیت‌های بالای ایران و روسیه برای همکاری تأکید کرد و و گفت که دو کشور توانایی بالایی برای همکاری در راستای کاهش اثرات تحریم‌های تحمیلی علیه خود دارند.

او افزود: «امیدواریم که به زودی توافقات مهمی با ایران در حوزه همکاری استراتژیک فراگیر امضا کنیم و طرحی را در این باره به تهران ارائه کرده‌ایم و ایران و روسیه معامله با دلار را به مرور زمان کنار خواهند گذاشت.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید