سید حسن خمینی:

روزگار سختی داریم / حکومت ها با مردم خودشان رابطه عاطفی برقرار کنند

کدخبر: 509257
اقتصادنیوز: فرزند یادگار امام گفت: آنچه که امروز می توان به عنوان یک پیام از روز غدیر برای همه مسلمانان جهان بازگو کرد این است که باید حکومت ها با مردم خودشان رابطه عاطفی برقرار کنند. اصل در حکومت «عفو و بخشش» و «رابطه عاطفی» است. در روایاتی از ائمه معصومین(ع) داریم که اگر حاکم در عفو خطا کند بهتر از این است که در عقوبت اشتباه کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران،  سید حسن خمینی تأکید کرد: در روایاتی از ائمه معصومین(ع) داریم که اگر حاکم در عفو خطا کند بهتر از این است که در عقوبت اشتباه کند.

یادگار امام گفت: آنچه که امروز می توان به عنوان یک پیام از روز غدیر برای همه مسلمانان جهان بازگو کرد این است که باید حکومت ها با مردم خودشان رابطه عاطفی برقرار کنند. اصل در حکومت «عفو و بخشش» و «رابطه عاطفی» است. در روایاتی از ائمه معصومین(ع) داریم که اگر حاکم در عفو خطا کند بهتر از این است که در عقوبت اشتباه کند.

 سید حسن خمینی شب گذشته در دیدار جمعی از علمای اهل تسنن و مدیران کل اوقاف سوریه در حرم امام خمینی(س) با اشاره به اینکه غدیر روزی است که از منظر پیامبر(ص) ولایت و مسیر امامت تعیین شده، گفت: در نامه ۳۵ نهج البلاغه حضرت امیر مسئولیتی که یک حاکم اسلامی باید نسبت به مردم داشته باشد را تصویر می کنند و می توان گفت این همان وظایفی است که پیامبر(ص) از همه حاکمان اسلامی مطالبه می کرده است.

فرزند یادگار امام تصریح کرد: در این نامه مهم حضرت خطاب به مالک اشتر می فرمایند «مردمان نیکوکار از سخنانی شناخته شوند که خداوند درباره آنان بر زبان بندگان خویش جاری می سازد». بعد از آن وقتی می خواهند وظیفه حاکم را تعیین کنند می فرمایند «وَ أَشْعِرْ قَلْبَکَ الرَّحْمَةَ لِلرَّعِیَّةِ». شارحین نهج البلاغه گفته اند «أشعر» از «شعار» می آید. شعار به معنای «لباس زیر» است؛ در مقابل «دثار» که لباسی است که رو می پوشیدند. یعنی رحمت به رعیت را مانند لباس زیرین خودت کن و به تنت بچسبان.

وی افزود: ایشان در ادامه می فرمایند که وقتی حاکم هستی دنبال غضب نباش. جایی که می توانی با مرحمت برخورد کنی، به سراغ غضب نرو. از عفو پشیمان نشو و از عقوبت کردن خوشحال نشو. ایشان وقتی اوضاف مردم را توضیح می دهند می فرمایند، بر مردم لغزش پدید می آید و بیماری بر آنها عارض می شود. اما تو نسبت به آنها مهربان برخورد کن. چون «یا برادر دینی تو هستند یا در خلقت با تو مشترکند».

بن مایه حکومت علوی مراوده مردم و حکومت به یک مراوده عاطفی همراه با رحمت است

سید حسن خمینی تأکید کرد: بن مایه حکومت علوی، که پیامبر(ص) هم از ایشان می خواسته، همین مراوده مردم و حکومت به یک مراوده عاطفی همراه با رحمت است. در فرازی که اشاره کردم، عبارت «یُستَدَلُّ عَلَی الصّالِحینَ» یعنی فردای قیامت در دادگاه عدل الهی حکام صالح را به آنچه که مردم درباره آنها می گویند قضاوت می کنند. سپس می فرماید بهترین ذخیره «عمل صالح با مردم» است.

وی اظهار داشت: آنچه که امروز می توان به عنوان یک پیام از روز غدیر برای همه مسلمانان جهان بازگو کرد این است که باید حکومت ها با مردم خودشان رابطه عاطفی برقرار کنند. اصل در حکومت «عفو و بخشش» و «رابطه عاطفی» است. در روایاتی از ائمه معصومین(ع) داریم که اگر حاکم در عفو خطا کند بهتر از این است که در عقوبت اشتباه کند.

فرزند یادگار امام گفت: روزگار سختی داریم و همه دوستان واقف هستند به اینکه دنیای اسلام با شرایط بسیار سختی مواجه است. آمدن صهیونیست ها به کشورهای عربی که متأسفانه با آنها به پیمان رسیده اند، نقطه تاریکی است. متأسفانه حکام بعضی از کشورهای عربی پیمان های بسیار بدی را با دشمن صهیونیستی برقرار کرده اند. این روزها آمدن رئیس جمهور آمریکا هم این مسأله را تسریع کرده است.

وی یادآور شد: سوریه از کشورهایی است که در مقابل این جریان صهیونیستی مقاومت کرده و از ارکان جبهه مقاومت است. دولت و حکومت سوریه و ریاست محترم جمهوری آن در این مسأله جزء خطوط مقدم هستند.

فرزند یادگار امام با بیان اینکه یکی از بزرگترین آرمان های امام بحث قدس بود، یادآور شد: یکی دیگر از این آرمان ها موضوع «وحدت امت اسلامی» و میان شیعه و سنی بود که امروز در این شرایط سخت فکر می کنم ما بیش از هر زمان دیگری به این امور نیاز داریم. اول، نباید بگذاریم از اولویت و اهمیت بحث قدس در جهان اسلام کاسته شده و به فراموشی سپرده شود؛ نباید کسی بتواند این آرمان را تنزل دهد. دوم، نگذاریم در صفوف مسلمین شکاف عقیدتی و شکاف های باطل و تفرقه های غلط بیاندازند. سوم، باید همه حاکمان و حکومت ها در آشتی، رحمت و عطوفت با مردمشان باشند.

وی با بیان اینکه ما همراه با مردم انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساندیم و ثمرات و اثرات آن را به وضوح دیدیم، تأکید کرد: امروز هم راه مقابله با رژیم اشغالگر قدس بیداری، همدلی و همراهی بیشتر مردم است. باید هرچه بیشتر تلاش کنیم که دل های مسلمانان به هم نزدیک تر شود. واقعا دشمنان می خواهند که ما هرچه بیشتر از هم دور شویم و از همین رو، امروز هیچ امری مهمتر از این نیست که همگان و به خصوص علمای اسلامی، بیش از اختلافات به نقاط اتحاد، عطوفت، رفاقت، رحمت و وحدت توجه کنند.

سیدحسن خمینی  تأکید کرد: پافشاری برخی بر تشدید اختلافات بسیار خطرناک است. دیدیم جریان تکفیری که نمونه آن در داعش بود و شما در سوریه آزارهای زیادی از آن دیدید، با تحلیل های غلط به جای اینکه هجمه خود را به صهیونیست ها و دشمنان اسلام متوجه کند، مثل خنجر در درون جامعه اسلامی به نزاع های قومی و طایفه ای پرداخت.

وی در پایان گفت: در جهان اسلام هیچ قضیه ای مهم تر از داستان فلسطین و بحث قدس وجود ندارد. راه آن هم این است که علمای اسلام بیش از هر زمانی با هم رفاقت کنند؛ و هرچه بیشتر حکومت ها با مردم از در عطوفت و رفاقت در بیایند. پیروزی مسلمانان از راه اتحاد دل هایشان است و حضور شما در ایران و حرم امام خمینی(س) ان شاء الله یکی از پایه های تحقق این ضرورت است.

در ابتدای این دیدار «شیخ محمد صواف» مدیر «مجمع دینی کفتارو» در ابتدا عید غدیر را از جانب «محمد عبدالستار السید» وزیر اوقاف سوریه به مردم ایران و یادگار امام تبریک گفت و تأکید کرد که این نخستین بار نیست که به زیارت مرقد امام خمینی(س) می آیند.وی تأکید کرد: امام خمینی افکار و اندیشه زیادی را در زمینه نهضت و انقلابی گری ارائه کرد.

سید حسن خمینی : روزگار سختی داریم / حکومت ها با مردم خودشان رابطه عاطفی برقرار کنند / پافشاری برخی بر تشدید اختلافات بسیار خطرناک است

 

 

 

وی اشاره کرد: در اینجا از این فرصت می خواهم استفاده کنم و ائتلاف استراژیک میان انقلاب اسلامی ایران و رهبران تاریخی سوریه به رهبری حافظ اسد رئیس جمهور سوریه اشاره کنم. این ائتلاف میان امام خمینی و حافظ اسد توانست که توان و امکانات امت اسلامی را گرد آورده و در جای درست خودش مورد استفاده قرار دهد. ما امروز با ایران عزیز در مساله بزرگ مان و در مساله و ایستادن در برابر تکفیری ها که می خواهند امت اسلامی را تکه تکه کنند، و مساله مقاومت شریک هستیم.

در ادامه «نبیل صالح» مشاور وزیر اوقاف سوریه شعری که درباره امام خمینی سروده بود را خواند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی