ویروسی که باعث خونریزی چشم و مرگ انسان می‌شود

کدخبر: 510763
ویروس مرگباری که ۳۰ درصد از افراد را با خونریزی از چشم می کشد، پس از بستری شدن مردی در بیمارستان در هفته گذشته به اسپانیا رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برتریت ها، این مرد در شهر لئون، در شمال غربی اسپانیا، پس از گزش کنه به تب کریمه کنگو (CCHF) مبتلا شد. این بیمار ناشناس هفته گذشته در بیمارستان لئون بستری شد و روز پنجشنبه توسط وزارت دفاع به بیمارستان دیگری منتقل شد. مقامات اسپانیایی گفتند که او علیرغم شدت آسیب هایی بالینی، در وضعیت پایداری قرار دارد.

ویروسی که باعث خونریزی چشم و مرگ می‌شود

به گفته سازمان جهانی بهداشت، میزان مرگ و میر  تب کریمه کنگو ، ۳۰ درصد است و علائم آن عبارتند از تب، درد، سرگیجه، نوسانات خلقی، گیجی و خونریزی به ویژه در چشم ها و روی پوست. علائم عفونت اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شود و بسیاری از کسانی که بر اثر ویروس می میرند، تقریبا دو هفته پس از تشخیص ابتلا به این بیماری، جان خود را از دست می دهند.

ویروسی که باعث خونریزی چشم و مرگ می‌شود

این ویروس، اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه کشف شد و در آفریقا، آسیا، خاورمیانه و منطقه بالکان شایع است. موارد ابتلا در شمال اروپا نادر است و از سال ۲۰۱۱ تنها ۳ مورد در اسپانیا مشاهده شده است. در ماه مارس، یک زن بریتانیایی مبتلا به  تب کریمه کنگو ، چهارمین مورد در بریتانیا از سال ۲۰۱۲، تشخیص داده شد. در آن زمان، دکتر سوزان هاپکینز، مشاور ارشد پزشکی آژانس امنیت سلامت بریتانیا. گفت که ویروس به راحتی بین مردم پخش نمی شود و خطر کلی برای مردم بسیار کم است. این ویروس معمولاً توسط کنه ها و دام ها منتقل شده و از طریق گزش به انسان منتقل می شود. همچنین این ویروس، می تواند از طریق خون یا مایع بدن آلوده بین افراد منتقل شود. 

ویروسی که باعث خونریزی چشم و مرگ می‌شود

این بیماری از طریق آزمایش های مختلف پزشکی تشخیص داده می شود و بیمارانی که بهبود می یابند، روند بهبودی در آن ها معمولاً از روز نهم یا دهم بعد از آغاز بیماری شروع می شود. برای درمان  تب کریمه کنگو  از یک داروی ضد ویروسی به نام ریباویرین استفاده می شود.

تیتر یک
  • رصد بازار خودروهای داخلی؛

    اقتصادنیوز: رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که پرتیراژهای ایران خودرو و سایپا امروز بدون تغییر در بازار عرضه شدند و…

از دست ندهید