واکنش ضرغامی به نقص در مرمت گنبد مسجد امام(ره)

کدخبر: 511189
سید عزت‌الله ضرغامی در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه مرمت گنبد مسجد امام(ره) اصفهان از 12 سال قبل آغاز شده است، گفت: پس از آنکه داربست‌ها باز شد، اشکالاتی در نحوه مرمت مشاهده شد. به سرعت به پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی مأموریت دادم که با همکاری معاونت میراث‌ فرهنگی موضوع را بررسی کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم وزیر میراث فرهنگی با اشاره به نقص مرمت گنبد مسجد امام(ره) گفت: هرچند که برخی برای اتفاقی که افتاده توجیه دارند، اما هیچ توجیهی قابل قبول نیست و دستور رسیدگی و برخورد جدی برای تکرار نشدن چنین مواردی را داده‌ام.

سید عزت‌الله ضرغامی در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه مرمت گنبد مسجد امام(ره) اصفهان از 12 سال قبل آغاز شده است، گفت: پس از آنکه داربست‌ها باز شد، اشکالاتی در نحوه مرمت مشاهده شد. به سرعت به پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی مأموریت دادم که با همکاری معاونت میراث‌ فرهنگی موضوع را بررسی کنند.

وی با اشاره به بررسی مشکل پیش‌آمده در مرمت گنبد مسجد امام(ره) زیر نظر هیئت خبره و کارشناسی، تصریح کرد: باید مشخص شود اشکال به کدام ناحیه‌ برمی‌گردد و سپس متخلفان در طول این 12 سال مشخص شوند.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ادامه داد: مقرر شد بر کل پروژه‌های مرمتی که حساسیت این‌چنینی دارد و کار مرمت آن‌ها در طول سال‌های مختلف انجام می‌شود، نظارت همه جانبه‌ای صورت گیرد که مشکلاتی از این قبیل نداشته باشیم.

ضرغامی در ادامه با تأکید بر اینکه چنین اتفاقاتی برای من توجیه‌پذیر نیست، بیان کرد: هرچند که برخی برای اتفاقی که افتاده توجیه دارند، اما هیچ توجیهی قابل قبول نیست و دستور رسیدگی و برخورد جدی برای تکرار نشدن چنین مواردی را داده‌ام.

جام زرین مشگین‌شهر در شعبه بانک ملی و مخازن چندلایه نگهداری می‌شوند

این مقام مسئول درباره ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی و انتقال اثر تاریخی در مشگین‌شهر در ظرف پلاستیکی اظهار کرد: اصل موضوع مربوط به سال‌ها قبل است. کارهای عمرانی موزه مشگین‌شهر که از آن بازدید داشته‌ام، به سرعت پیش می‌رود و امسال افتتاح می‌شود و اشیای ارزنده داخل موزه قرار داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درباره اصالت این قطعات نیز در گذشته بحث وجود داشته است، عنوان کرد: برای محافظت از این قطعات کار درستی از سوی شورای تأمین شهر انجام شد و آن‌ها قطعات را در اختیار یکی از شعب بانک ملی قرار دادند.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی با بیان اینکه از شعبه بانک و محل نگهداری این قطعات بازدید داشته‌ است، توضیح داد: مخازن در نظر گرفته شده و گاوصندوق‌های مختلف به صورت چند لایه و امن هستند تا بعد از تکمیل موزه، تحویل محل موزه شود.

ضرغامی همچنین تأکید کرد: به این دلیل که خودم می‌خواستم خاطرم جمع شود، مقابل دوربین‌ها پلمب را باز کردم و به شکل نمادین نیز مجدداً جعبه را خودم پلمب کردم.

این مقام مسئول با بیان اینکه کار خوبی در راستای حفظ آثار تاریخی انجام شده است، یادآور شد: برخی تنها همین یک عکس را گرفته‌اند و گفته‌اند این کشور مشکل دارد و آثار تاریخی با چنین ارزشی در ظرف نان نمایش داده می‌شود. رسانه‌ها مطلع باشند که این قطعات در بانک ملی و مخازن چند لایه نگه‌داری می‌شوند.

وی با انتقاد به نگهداری اشیا و اسناد تاریخی در مخازن موزه‌ها گفت: از این موضوع راضی نیستم. ما پدیده‌ای به نام مخازن داریم و من از زمانی که وارد وزارتخانه شدم چندین بار در این باره صحبت کرده‌ام. موزه‌ها 90درصد از اشیای تاریخی و اسناد تاریخی را نمی‌توانند نشان دهند و آن‌ها در مخازن هستند. موزه‌ها را باید تکمیل کنیم و اشیا را به داخل موزه‌ها انتقال دهیم.

حمایت از سرمایه‌گذاران برای ساخت شهربازی و اماکن تفریحی برای نخستین بار

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی از پرداخت تسهیلات از محل تبصره 18 به سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی و ساخت شهربازی و اماکن تفریحی برای نخستین‌بار برای توسعه زیرساخت‌های سرگرمی در کشور خبر داد و بیان کرد: با توجه به خلأ جدی شادی و نشاط اجتماعی همچنین سرگرمی و اوقات فراغت مردم، بخشی را در معاونت گردشگری برای حمایت از سرمایه‌گذارانی که برای ورود به این حوزه علاقه‌مند هستند، ایجاد کرده‌ایم.

ضرغامی یکی از اولویت‌های وزارتخانه را توجه به حوزه نشاط اجتماعی عنوان کرد و تصریح کرد: تاکنون کسی خود را در این حوزه مسئول نمی‌دانست، اما ما این وظیفه را برای خود قائل شده‌ایم و به هر کسی در هر جایی برای راه‌اندازی شهربازی و محیط‌های سرگرمی از محل تبصره 18 تسهیلات پرداخت خواهیم کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه پرداخت وام به این بخش برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود، اظهار کرد: تمامی سرمایه‌گذارانی که برای ورود به این حوزه علاقه‌مند هستند، طرح‌های خود را به ادارات‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان‌ها ارائه دهند. طرح‌ها در واحد تازه تأسیس معاونت گردشگری بررسی و مجوزها صادر می‌شود.

وی همچنین بر لزوم همکاری تمامی دستگاه‌ها برای رونق گردشگری تأکید و خاطرنشان کرد: امروز در دولت این موضوع را که رونق گردشگری نیاز به همکاری تمامی دستگاه‌ها دارد و با کوچک‌ترین مساعدت می‌تواند رونق جدی پیدا کند، متذکر شدم.

تیتر یک
از دست ندهید