سرقت کتیبه تاریخی سر در مسجد جامع بابل/ پای معترضان در میان است؟

کدخبر: ۵۲۷۷۱۳
اقتصادنیوز: فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از سرقت کتیبه سر در مسجد جامع بابل خبر داد.
سرقت کتیبه تاریخی سر در مسجد جامع  بابل/ پای معترضان در میان است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، محمدرضا کردان با اشاره به مفقود شدن کتیبه با قدمت و تاریخی سر در مسجد جامع بابل اظهار داشت: کتیبه تاریخی مسجد جامع شامگاه چهارشنبه بیستم مهرماه به سرقت رفته و روز پنجشنبه به فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران گزارش داده شد.

وی با بیان اینکه پس از گزارش سرقت اقدامات اولیه و رایزنی‌ها با نامه‌نگاری به دستگاه قضایی انجام شده است، افزود: هم‌اکنون منتظر نتیجه دستگاه قضایی بر پیگیری و کشف این اثر باستانی و تاریخی از سوی سارق یا سارقان هستیم.

کردان با تاکید براینکه هنوز سارقان کتیبه سردر مسجد جامع مشخص نشده است، گفت: طبق گفته‌هایی مبنی بر سرقت کتیبه از سوی اغتشاشگران تاکنون گزارشی ارائه نشده و پس از بررسی بیشتر اعلام می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران قدمت این کتیبه تاریخی را سال 1251 ه ق و دوره محمدشاه قاجار عنوان و بیان کرد: از آن دوره تاکنون این کتیبه در سر در ورودی مسجد جامع بابل نصب بوده که از قدمت دیرینه‌ای برخوردار است و یگان حفاظت تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا این اثر دیرینه به جایگاهش برگردد.

وی خاطرنشان کرد: در مازندران با وجود تپه‌های باستانی و تاریخی آثار بسیاری به سرقت می‌رود که نیاز به ورود جدی دستگاه قضایی است تا این آثار مورد حفاظت قرار گیرد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید