جزئیاتی از خورشیدگرفتگی 2 ساعته در آسمان کشور

کدخبر: ۵۲۹۸۷۱
اقتصادنیوز: بنابر اعلام کارشناس نجوم، خورشید گرفتگی جزئی در سوم آبان‌ماه به وقوع خواهد پیوست که از کل این خورشید گرفتگی ۴ ساعته، ۲:۲۲ آن در آسمان کشورمان قابل رویت است.
جزئیاتی از خورشیدگرفتگی 2 ساعته در آسمان کشور

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،‌ منجم و دکترای اختر فیزیک با اشاره به خورشید گرفتگی روز سه شنبه سوم آبان گفت: در البرز خورشید گرفتگی از ساعت ۱۳:۴۰ آغاز و تا ۱۶:۰۸ ادامه دارد. مساحت گرفتگی خورشید در البرز ۵۵ درصد است.

محمد نیلفروشان افزود: این خورشید گرفتگی به صورت جزئی اتفاق می‌افتد و هر چه به سمت شمال کره‌زمین و کشورهایی مانند روسیه حرکت می‌کنیم درصد خورشیدگرفتگی افزایش می‌یابد و تا ۸۲ درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: گرفتگی خورشید در قسمت شمال شرق ایران و خراسان رضوی تا ۶۲ درصد و در جنوب و سیستان و بلوچستان به ۵۰ درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه آسمان فردا صاف و بدون ابر است و این پدیده در آسمان  قابل رویت است، گفت: در تهران و البرز میزان مساحت گرفتگی قرص خورشید حدود ۵۵ درصد است که در البرز از ساعت ۱۳:۴۰ دقیقه آغاز و تا ۱۴:۵۸ دقیقه به اوج می‌رسد و در ساعت ۱۶:۰۸ دقیقه بعد از ظهر به پایان می رسد.

نیلفروشان در پایان توصیه کرد که مردم مستقیم به خورشیدگرفتگی نگاه نکنند و حتما در مکان‌هایی با فیلتر مخصوص و نظارت فرد متخصص به رصد این پدیده بپردازند. همچنین رصد مجازی و زنده در بستر اینترنت فراهم است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید