سرخط مهمترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر؛

پیام رئیسی به آمریکایی ها /پس لرزه های حوادث سلف دانشگاه شریف

کدخبر: ۵۳۰۲۱۹
اقتصادنیوز در گزارش زیر مروری بر مهم ترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر کرده است.
پیام رئیسی به آمریکایی ها /پس لرزه های حوادث سلف دانشگاه شریف

به گزارش اقتصادنیوز، حوادث اخیر دانشگاه شریف، اظهارات ابراهیم رئیسی درباره آمریکا و سخنان یک نماینده مجلس درباره حوادث اخیر از خبرهای مهم 24 ساعت اخیر بودند که در این «بسته خبری اقتصادنیوز» به آن اشاره شده است. 

مطهری جنجال به راه انداخت، رسایی توهین کرد

اعتراضات در دانشگاه شریف همچنان ادامه دارد و در پی مختلط شدن سلف این دانشگاه، هیئت رئیسه این دانشگاه اعلام کرد که با توجه به تداوم برخی مشکلات و فراهم نبودن محیطی آرام برای حضور دانشجویان نوورود، کلاس‌های این دانشجویان تا اطلاع ثانوی همچنان به صورت مجازی برگزار می‌شود.

اما، حوادث اخیر شریف، با واکنش های متفاوتی از سوی اهالی سیاست رو به رو شد. علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس دهم، در توئیتی در واکنش به حوادث اخیر دانشگاه شریف نوشت:« برخی دانشجویان دانشگاه شریف در حوادث اخیر امتحان بدی دادند. گذشته از اعتراضی که حق آنها بود، فحش‌های رکیک و ناموسی که در دهم مهر دادند تاکنون در دانشگاه سابقه نداشت و آبروی دانشجو را بردند و اخیراً هم با اصرار بر مختلط شدن غذاخوری مفهوم مقدس آزادی را به آزادی حیوانی تنزل دادند.»

در این میان، حسین دهباشی در توئیتی در پاسخ به علی مطهری نوشت:« با سلام. جنابعالی به عنوان وارثِ مواریثِ مرحوم مطهری و دکترای فلسفه- 54 سال‌تان بود که در صحن مجلس به دیگری «پفیوز» گفتید. و 61 ساله، به گاه افتخار « کف گرگی» به وکیلی دیگر و 62 ساله که به دختری دانشجو فرمودید « قرص ضد حاملگی برایت دارم» دیگر چه گلایه از جوان هجده ، نوزده ساله؟»

حمید رسایی، عضو جبهه پایداری هم در توئیتی توهین آمیز نوشت:« اراذلی که به اسم دانشجو هر روز به بهانه ای دانشگاه شریف را متشنج می کنند، دنبال بهانه ای برای اخراج و در گام بعد اقامت گرفتن در اروپا هستند. راه مواجه با آن ها مطابق ضوابط دانشگاه، ابتدا اخراج و سپس ممنوع الخروجی ۱۰ تا ۱۵ساله است. باور کنید وحشی بازی در محیط دانشگاه تمام می شود.»

 محمد فاضلی، استاد اخراجی دانشگاه شهید بهشتی، در توئیتی به حادثه سلف دانشگاه شریف اشاره کرد و نوشت:« مساله اصلی مشهورترین دانشگاه کشوری با تورم دورقمی، انزوا و بحران آب، شده تفکیک جنسیتی دانشجویانی که در بیرون سلف سرویس و در همه جا با هم هستند. خواجه ها در بند نقش ایوانند.»

رئیسی به آمریکا: تصمیم بگیرید

 همچنین روز گذشته، سید ابراهیم رئیسی، در اجلاس اتحادیه خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه،  گفت:« در ارتباط با مساله مذاکرات، ما به دنبال حق جمهوری اسلامی ایران هستیم، آنچه در این قرارداد امضا شد متاسفانه با نقض از سوی آمریکایی‌ها همراه بود؛ آمریکا از قرارداد خارج شد و اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکردند؛ تنها ایران به تعهدات خود عمل کرد.»

رئیس‌جمهور تاکید کرد که در بحث مذاکرات هسته ای ما سخن خود را گفته‌ایم، اکنون آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند.

 به نیروی انتظامی گفته شد شهید شوید، اما به شما کشته تحمیل نشود

همچنین، سارا فلاحی، نماینده مردم ایلام در گفتگویی درباره عملکرد نیروی انتظامی در اتفاقات شهریور و مهر ۱۴۰۱ گفت:« تعداد بسیاری از نیروهای انتظامی شهید و جانباز شدند؛ آنها حاضر شدند شهید شوند اما در مقابل مردم از سلاح‌شان استفاده نکنند چون می‌گفتند که مردم در روبروی ما هستند و نباید در برابر مردم مقابله کنیم.»

وی در پاسخ به این پرسش که منظور شما این است که نیروی انتظامی در اتفاقات اخیر حق تیر نداشته است؟ اظهار کرد:« طبق نظر مقامات مسئول به آنها گفته شده بود که «حتی‌المقدور و تا جایی که می‌توانید خودتان شهید شوید، اما به شما کشته تحمیل نشود و حساب مردم معترض را از اغتشاشگران جدا کنید».

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید