مخالفان استیضاح وزیر صمت چه گفتند؟

کدخبر: ۵۳۱۶۳۰
رئیس کمیسیون صنایع و معادن کشور گفت: اینکه مخالف استیضاح وزیر صمت هستیم بدان معنا نیست که چک سفید امضا دادیم، انگیزه برای نظارت بیشتر شده و مسائل را بیشتر از قبل رصد خواهیم کرد.
مخالفان استیضاح وزیر صمت چه گفتند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای سلامی صبح امروز (سه شنبه ۱۰ آبان ماه) در جلسه علنی مجلس در مخالفت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت، گفت: ۱۸ نفر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن با استیضاح فاطمی امین مخالف هستند. جلسات متعددی در این باره برگزار شد و موافقان استیضاح نکات خوبی درباره این حوزه بیان کردند که حتماً باید به آنها رسیدگی شود.

وی تصریح کرد: بخش زیادی از مسائل وزارت صمت کمی است، به عبارتی می‌توان عملکرد این حوزه را با اعداد و ارقام ارزیابی کرد و با بررسی شاخص‌هایی همچون رشد تولید و تورم عملکرد وزیر را سنجید. گرچه در تولید، برخی بخش‌ها دچار مشکلات جدی هستند اما با در نظر گرفتن میانگین رشد تولید شاهد افزایش این شاخص هستیم. لذا شاید در برخی از حوزه‌ها دچار کمبود باشیم، اما در نگاه کلی رشد وجود دارد؛ البته باز هم مطابق ایده‌آل‌ها نیست.

طاهری سامانه‌محور بودن را ویژگی مثبتی در عملکرد و کارنامه فاطمی امین برشمرد و افزود: بیش از ۵۸۰۰ فروشگاه در حال رصد شدن هستند که پیش از این این تعداد خیلی کم بود. در حوزه معدن هم شفافیت‌هایی ایجاد شده که همه ناشی از وجود این سامانه است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم بیان کرد: در این میان باید یادآور شد در حوزه معدن نیز اتفاقات شفاف خوبی صورت گرفته که ناشی از سامانه‌ای شدن امور است، به عنوان مثال سهم دولت در گذشته کمتر از یک هزار میلیارد بود، اما اکنون به ۴۰ هزار میلیارد رسیده که با تکمیل این سامانه افزایش نیز خواهد یافت.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت صمت تنها وزارتخانه مسئول در موضوع خودرو نیست، بیان کرد: اگر آنقدر که روی خودرو تمرکز کردیم روی صنعت متمرکز می‌شدیم اتفاقات دیگری رخ می‌داد. ۸۸ درصد تجارت بر روی صنعت کشتیرانی است که اگر تقویت می‌شد خیلی از تحریم‌ها بی‌اثر بود. نباید تمرکز بر خودرو عاملی باشد که سایر حوزه‌ها کمرنگ شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس تاکید کرد: فهم خوب آقای وزیر از نظام مسائل صنعت، معدن و تجارت، ویژگی مهمی است، به عنوان مثال در دولت قبل در حوزه فولاد درگیر مسائل بازار رانتی و فساد و دلالی بودیم و علی رغم قیمت‌های دستوری این محصول با اختلاف بالا در بازار به فروش می‌رسید؛ پس از بررسی‌های کارشناسی، ساده‌ترین راهکار عرضه کالاهای پایه‌ای مانند فولاد، سیمان و… در بورس کالا بود و ابزار نظارتی آن نیز عوارض بر صادرات، که این موضوع از سوی وزیر مورد تاکید قرار دارد.

وی افزود: به عنوان مثال در قضیه پیش آمده برای اوکراین تکانه‌های سنگینی در کشورهای مختلف رخ داد و می‌توان این موضوع را در کشور خودمان نیز بررسی کنیم. هر چند موضوع مذکور در مجلس مصوب نشود، اما با مجوز سران قوا، اجرایی شد که نشان‌دهنده فهم دقیق وزیر برای کنترل کالاهای پایه‌ای است و این در حالی است که در حوزه قیمت ارز و تورم شاهد نوسانات زیادی بودیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس گفت: در حوزه خودرو مسائلی مطرح می‌شود که باید مطرح کرد وزارت صمت، وزارت خودرو نیست، بدون شک تمرکزی که بر این صنعت صورت گرفته، اگر در حوزه ریلی و هوایی صورت می‌گرفت، می‌توانستیم تحریم‌ها را بی اثر کنیم، زیرا امروزه ۸۸ درصد تجارت کشور در حوزه صنعت کشتی رانی است.

وی اظهار کرد: موضوع تجمیع وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از مسائلی است که نکاتی در خصوص آن بیان می‌شود، این اقدام در سال ۹۲ صورت گرفت، اما ساختارهای به شکل قبلی باقی ماند و این در حالی است که سیاست درهم آمیختن تولید، بازار و تنظیم سیاست‌ها تغییری نکرد.

طاهری بیان کرد: تجمیع باید درست انجام می‌شد و بازار کالا با تولید آمیخته می‌شد، زیرا از گران فروشی جلوگیری می‌کرد، بنابراین اکنون باید این زنجیره تکمیل شود، متأسفانه در گذشته به دلیل وجود سرپرست‌های مختلف شاهد بی ثباتی در این وزارتخانه بودیم و نمی‌شد کاری انجام داد، اما اکنون می‌توان اذعان کرد در حوزه تجارت برخلاف وجود نواقص در حوزه معدن، شاهد رشد هستیم، بنابراین اگر مسیری نیاز به اصلاح دارد، باید آن را تغییر دهیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه مخالف استیضاح بودن به معنای چک سفید امضا دادن نیست، بلکه نظارت‌ها را افزایش خواهیم داد، اظهار کرد: در حوزه معدن امور رها شده بود و اکنون درست عنوان می‌شود که اکتشاف ریشه مشکلات این حوزه است. ایده اینکه کل کشور برای ۴۰ ماده معدنی با فاصله ۲۵۰ متر در طول ۳ سال اسکن شود، کار درست و پرهزینه ای برای آینده کشور است، اما رهبر معظم انقلاب نیز بر جایگزینی معدن بر نفت و انرژی تاکید داشتند و این موضوع خواسته‌ای مردمی است.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس افزود: در وزارتخانه‌ای که مربوط به تولید، صنعت، معدن و تجارت خارجی است، حتماً در اجزای ریز آن می‌توان ایراد یافت، اما رشد این حوزه نسبت به میانگین ۱۰ سال گذشته بیشتر است. به عنوان مثال در ایران خودرو دیزل شاهد ۸۰ درصد رشد هستیم، اما این به معنای برطرف شدن نیازهایمان نیست، زیرا در حوزه تأمین تراکتور همچنان با مشکل مواجهیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تفکیک این وزارتخانه صحبت‌های زیادی مطرح است، اما آنچه به صورت کارشناسی در کمیسیون انجام شد، نشان می‌دهد تفکیک تولید از تجارت به نفع کشور نیست.

رضایی کوچی: فاطمی امین خار چشمی برای مافیای خودرو است

 فاطمی امین خار چشمی برای مافیای خودرو است

همچنین ایسنا نوشت؛ 

محمدرضا رضایی کوچی نماینده جهرم و رئیس کمیسیون عمران مجلس در جلسه روز سه‌شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای استیضاح رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) طی سخنانی به عنوان مخالف استیضاح با بیان اینکه «این استیضاح فرصتی است که مشکلات حوزه صنعت را بیشتر کالبد شکافی کنیم»، اظهار کرد: تحولات ساختاری و اصلاحات اقتصادی کشور از سال قبل شروع شده و برای ادامه آن نیاز به همراهی و همدلی همه ارکان نظام به ویژه نمایندگان مجلس است و قطعاً برای به نتیجه رسیدن این تحولات نیازمند همدلی و همراهی تیم یکدست اقتصادی در دولت هستیم.

وی گفت: خاطرم هست که در چهار سال دوم دولت قبل حداقل پنج وزیر در وزارت ضمت را تجربه کردیم و این وزارتخانه دچار بی ثباتی شده بود و روزی که آقای فاطمی امین این وزارتخانه را تحویل گرفت، شرایط سختی در این وزارتخانه حاکم بود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه ظلم است که همه ماموریت‌ها وزار صمت را منحصر به خودرو کنیم، افزود: باید تلاش کنیم که کیفیت خود را ارتقا و قیمت آن را کاهش دهیم تا اقشار مختلف مردم بتوانند صاحب خودرو شوند؛ اتفاقاً موضوع استانداردسازی و کاهش قیمت خودرو از جمله اقداماتی است که آقای فاطمی امین با جدیت دنبال کرده است. واردات خودرو با این رقابت بین خودروی داخلی و خارجی و همچنین تصویب استاندارد هشتاد و پنج گانه برای خودرو از جمله اقداماتی است که آقای فاطمی امین طی مدت حضور خود در وزارت ضمت انجام داده است.

رضایی کوچی با بیان اینکه «خودرو یک مشکل چهل ساله دارد و در مدت دو ساله امکان خل مشکل خودرو وجود ندارد» ادامه داد:  حرکت جدید برای استانداردسازی و کاهش قیمت خودرو شروع شده است که باید به آقای فاطمی امین اجازه دهیم به این موضوع مهم بپردازد. همچنین معتقدم که اتفاقاً فاطمی امین خار چشمی برای مافیای خودرو و کسانی که احساس می‌کنند با حضور او در وزارت ضمت منافعشان تامین نمی‌شود.

وی با اشاره به وضعیت قیمت مصالح ساختمانی اظهار کرد: در روزهایی که آقای فاطمی امین مسئولیت را عهده‌دار شد، شاهد نوعی بی ثباتی در قیمت مصالح بودیم؛ در آن زمان قیمت یک تن سیمان یک میلیون تومان بود و پیش بینی می‌شد که با ادامه روند موجود قیمت میلگرد بالای ۲۰ هزار تومان برسد اما با تدبیر درست و هماهنگی و همدلی که بین وزارت صمت و نیرو انجام شد، شاهد کنترل و کاهش قیمت مصالح ساختمانی بودیم و قیمت یک تن سیمان امروز به ۵۰۰ هزار تومان و قیمت میلگرد به ۱۵ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت ورق در در آن زمان ۲۱ میلیون تومان بود و امروز به ۱۷ میلیون تومان رسیده است. در موضوع قسمت شمش نیز شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم؛ معنای این حرف‌ها این است که یک مدیریت خوب و با برنامه در وزارتخانه صمت شکل گرفته است.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های فاطمی امین در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی عنوان کرد: ما امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی را برای حمایت حداقل ۵۰۰ میلیون نفری کشورهای همسایه داریم که از آن غافل شده بودیم؛ کاری که آقای فاطمی امین انجام داد باعث شد که شاهد صادرات این خدمات در کشورهای همسایه یاشبم؛ چراکه با هدف‌گذاری انجام شده فاصله زیادی داریم اما حرکت آغاز شده است. صادرات خدمات فنی و مهندسی از ۵۰۰ میلیون دلار به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

رضایی کوچی همچنین با بیان اینکه «در کشور معادن فراوانی داریم و غنی از معادن هستیم اما به دلیل حضور واسطه ها این معادن در اختیار افراد خاصی قرار می‌گرفت»، تاکید کرد: امروز این واسطه‌ها حذف شده اند و موضوع برگزاری مزایده و ایجاد فرصت عادلانه در این حوزه که نمایندگان مجلس مطالبه می‌کردند، امروز شکل گرفته و مردم از طریق مزایده می‌توانند صاحب معادن شوند.

وی گفت: وزارت صمت وزارتخانه‌ای است که با فولاد، معادن و خودرو در ارتباط است و اگر خدای ناکرده وزیری اهل فساد و بده و بستان باشد دیگر امیدی به آن وزارت خانه نیست اما آقای فاطمی امین ثابت کرده که فرد پاکدستی است و هیچ کسی راجع به مشکلات مالی و حاشیه های اقتصادی و بده و بستان‌هایی که می‌تواند در این وزارت‌خانه شکل بگیرد حرفی نزده است. فاطمی امین همچنین فردی انقلاب و جهادی و آدم پر کاری است؛ اگر در روز جمعه و روز تعطیل در هر ساعتی از شبانه روز به آقای فاطمی امین زنگ بزنید او یا در دفتر کارش حضور دارد یا در بازدیدها در استانها است این درحالیست که برخی از وزرا بودند که از ساعت ۵ بعد از ظهر به بعد باید آنها را در استخر یا در تفریح و مسافرت پیدا می‌کردیم.

این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه «همراهی شخص رئیس جمهوری با فاطمی امین موضوع مهمی است که باید مورد توجه نمایندگان محترم مجلس قرار بگیرد»، اظهار کرد:   به عنوان عضو کوچکی از مجلس و به عنوان فردی که حداقل با چهار کابینه کار کردم آقای فاطمی امین را فردی سالم و پرکار و فردی دیدم که می‌تواند به خوبی این وزارتخانه را اداره کند. یک سال و دو ماه سال برای ارزیابی یک وزیر کم است هرچند که در طی این مدت ارزیابی ما مثبت است چراکه حرکت‌های زیربنایی در راستای مبارزه با فساد آغاز شده است. امروز تغییر در وزارت صمت به صلاح کشور نیست چراکه تغییر این تغییر را به بی‌ثباتی می‌رساند و این بی ثباتی در نقش مردم نقش خواهد داشت.

 

تیتر یک
  • گزارش هفته بیست و نهم اوراق بدهی دولتی

    اقتصادنیوز: پس از دوهفته صفر در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی سرانجام بانک ها مجاب به خرید اوراق شده و ۵۶۰ میلیارد…

از دست ندهید
کارگزاری مفید