نخستین دیدار اردوغان و السیسی در دوحه

کدخبر: ۵۳۶۰۷۰
بر اساس گزارش رسانه‌ها، به نظر می‌رسد که امیر قطر دیدار کوتاه اردوغان و السیسی در دوحه را برنامه ریزی کرده است.
نخستین دیدار اردوغان و السیسی در دوحه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه برای نخستین بار با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر دیدار کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، به نظر می‌رسد که امیر قطر دیدار کوتاه اردوغان و السیسی در دوحه را برنامه ریزی کرده است. 

این دیدار کوتاه در حالی صورت می‌گیرد که «سامح شکری» وزیر خارجه مصر چند روز پیش تصریح کرده بود که روند مذاکرات با ترکیه برای عادی‌سازی روابط، متوقف شده است، زیرا هیچ تغییری در رویه آنکارا ایجاد نشده است.

وی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی افزود: این موضوع بار دیگر به ضرورت پایبندی به استانداردها و قوانین بین المللی باز می‌گردد.

این مقام مصری با اشاره به این‌که یکی از امور نگران‌کننده، عدم خروج نیروهای خارجی از لیبی تا اکنون و عدم اتخاذ اقدامات قاطع برای تحقق این هدف است، گفت: این امر ثابت می‌کند که جامعه بین‌الملل برای دستیابی به منافع تلاش می‌کند نه تکیه به اصولی که باید در مدیریت روابط بین الملل به خوبی تثبیت شود.

دولت ترکیه از چند سال پیش، وقوع بحران‌ها و جنگ در  آفریقا از جمله  لیبی  را دستمایه‌ای برای اعزام نیروی نظامی به این منطقه قرار داده و سعی دارد جای پای خود را به‌شکل نظامی در این کشور محکم کند. 

اصرار ترکیه برای نگاه داشتن نظامیان خود در لیبی، در حالی است که «نجلا المنقوش» وزیر امور خارجه لیبی چندی پیش در جلسه استماع در مجلس نمایندگان ایتالیا در رم از ترکیه خواست که نیروهای خود را از این کشور خارج کند.

پیش از این نیز «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه قطع حمایت نظامی از دولت وحدت ملی لیبی را به ضرر این کشور دانسته و با استناد به توافقنامه‌ای که با طرابلس امضا کرده،‌ بر تداوم حضور نظامی در لیبی تاکید داشت.

یکی از دلایل کلیدی حضور ترکیه در لیبی، دستیابی به منابع انرژی است. ترکیه سعی دارد با دور زدن یونان و ایجاد مرز آبی در شرق  دریای مدیترانه، سهمی از ذخایر نفت و گاز منطقه را به خود اختصاص دهد. یونان نیز در تقابل توافق لیبی با ترکیه، توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی را با ایتالیا به امضا کرده است.

تیتر یک
  • رصد بازار مسکن

    اقتصادنیوز: بازار مسکن در شرایطی قرار دارد متقاضیان بالقوه خرید در یک دو راهی انتخاب قرار گرفته اند.

از دست ندهید
کارگزاری مفید