۳۶ شرکت چینی در فهرست سیاه تجاری آمریکا

کدخبر: ۵۴۲۰۳۸
شرکت «کامبریکون» و کمپانی «فناوری حافظه یانگ‌تسه» که از بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌های کامپیوتری هستند، در فهرست سیاه تجاری آمریکا قرار گرفته‌اند.
۳۶ شرکت چینی در فهرست سیاه تجاری آمریکا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، وزارت بازرگانی آمریکا پنجشنبه ۳۶ شرکت چینی از جمله بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تراشه‌های کامپیوتری را در فهرست سیاه تجاری قرار داد.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که هدف از این اقدام «محدود کردن دسترسی چین به فناوری‌های پیشرفته از جمله هوش مصنوعی برای استفاده در جهت نوسازی ارتش و نقض حقوق بشر است.»

قرار گرفتن شرکت‌های چینی در این فهرست باعث می‌شود که آنها نتوانند بطور قانونی دسترسی مستقیم یا غیرمستقیم به فناوری نیمه‌رساناهای آمریکا داشته باشند و پتانسیل تولید آنها ضربه خواهد دید.

شرکت «کامبریکون» و کمپانی «فناوری حافظه یانگ‌تسه» که از بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌های کامپیوتری هستند، در فهرست سیاه تجاری آمریکا قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۲۱ شرکت از شرکت‌هایی که پنجشنبه در فهرست سیاه قرار گرفتند، در حوزه تحقیق، طراحی، بازاریابی و فروش تراشه‌های هوش مصنوعی فعالیت دارند و روابط نزدیکی با بخش دفاعی چین دارند.

از این میان، هفت شرکت در برنامه‌های ارتش چین برای توسعه سامانه‌های موشک‌های بالستیک و مافوق صوت نقش دارند.

چین چند روز پیش در واکنش به تحریم‌های آمریکا در سازمان تجارت جهانی از واشنگتن شکایت کرد . در شکوائیه خود آمریکا را به «اختلال در تجارت عادی بین‌الملل از جمله تراشه‌ها و تهدید علیه ثبات چرخه عرضه صنعتی جهانی» متهم کرد.

وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین سه‌شنبه گفت: آمریکا بارها از امنیت ملی بعنوان بهانه‌ای برای دخالت در تجارت عادی جهانی استفاده می‌کند.

آمریکا در ماه اکتبر نیز بیش از ۳۰ شرکت فناوری چین را در فهرست سیاه تجاری خود قرا داد. مقام‌های آمریکایی گفتند که هدف از این اقدام آن است تا از دستیابی ارتش چین به فناوری آمریکا جلوگیری شود.

تیتر یک
  • در نظرسنجی کیتکو مطرح شد

    اقتصادنیوز: طبق تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو نیوز، پیش‌بینی ‌ها درباره طلا همچنان مثبت است.

از دست ندهید
کارگزاری مفید