حمله شدید مقام ترکیه به شاهزاده انگلیس/ بچه سفیدپوست اروپایی! تو که هستی؟

کدخبر: ۵۴۷۷۹۴
«مصطفی شنتوپ» رئیس پارلمان ترکیه به اظهارات شاهزاده هری پسر شاه انگلیس درباره آدمکشی در افغانستان واکنش نشان داد.
حمله شدید مقام ترکیه به شاهزاده انگلیس/ بچه سفیدپوست اروپایی! تو که هستی؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین رئیس پارلمان ترکیه در واکنش به اظهارات شاهزاده انگلیس که در کتاب جدید خود اذعان کرده ۲۵ نفر از مردم افغانستان را کشته، به شدت از او انتقاد کرد.

روزنامه «دیلی تلگراف» خبر داده بود که شاهزاده هری در کتاب زندگی‌نامه خود که قرار بود روز دهم ژانویه (امروز) منتشر شود، به کشتار مردم افغانستان اشاره کرده است.

هری در کتاب خود اظهاراتی درباره کشتن ۲۵ نفر از مردم افغانستان را مطرح کرده و بیان کرده: «تعداد من ۲۵ (نفر) است. این تعدادی نیست که من را راضی کند؛ اما باعث شرمساری من نیز نمی شود.»

شبکه «الجزیره»، شامگاه دوشنبه، به نقل از روزنامه ترکیه‌ای «حریت» گزارش داد که رئیس پارلمان ترکیه اخیرا در استان «ادرنه» به این اظهارات واکنش نشان داده است.

شنتوپ گفت: «شاهزاده هری اعتراف کرده که ۲۵ نفر را در افغانستان کشته و از این کار خجالت هم نمی‌کشد! بچه سفیدپوست اروپایی! تو که هستی که تعیین کنی آن‌ها انسان هستند یا نه! تو در افغانستان چه کار می‌کردی؟ به دنبال چه بودی؟»

اشاره رئیس پارلمان ترکیه به آن بخش از کتاب شاهزاده هری است که عناصر گروه طالبان را به جای انسان به مهره‌های شطرنج تشبیه کرده که از روی صفحه شطرنج حذف می‌شوند.

رئیس پارلمان ترکیه در بخش دیگری با بیان اینکه قرن بیستم، خونین‌ترین قرن در تاریخ بشریت بوده، افزود: «اروپایی‌ها کسانی هستند که بیشترین تعداد مردم را در جهان می‌کشند. اروپایی‌ها بیش از ۲۰ میلیون نفر را در جنگ جهانی اول کشته‌اند، آن‌ها سپس در جنگ جهانی دوم دست‌کم ۷۵ میلیون نفر را کشتند. برخی می‌گویند که آن‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون نفر را کشته‌اند.»

وی در عین حال بیان کرد: «جهان از دیدگاه‌هایی که مردم را به حاشیه می‌راند، خوشش نمی‌آید. برخلاف اروپایی‌ها و افراد سفیدپوست که از تمام امکانات جهان به نفع خودشان استفاده می‌کنند و از دیگر افراد برای خدمت به خودشان سوءاستفاده می‌کنند.»

این اظهارات شاهزاده هری با انتقادات شدیدی از سوی ارتش انگلیس مواجه شد. این مقامات در واکنش گفتند که اظهارات هری باعث به خطر افتادن امنیت وی می شود و به بد نامی ارتش انگلیس منجر می‌انجامد.

«کیم داروچ» مشاور امنیت ملی سابق انگلیس که بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ نیز سفیر انگلیس در آمریکا بوده به شبکه «اسکای نیوز» گفت که وی به شاهزاده هری توصیه خواهد کرد تا بیانیه ای در این زمینه صادر کند.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۱۶ بهمن

    اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
کارگزاری مفید