خرابی‌های فراوانی خواهیم داشت؛

هشدار جدی چمران درباره زلزله مهیب در تهران

کدخبر: ۵۵۳۸۲۰
رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم مقاوم سازی ساختمان‌ها در شهرها و روستاهای کشور، گفت: در صورت وقوع زلزله در تهران در بافت‌های فرسوده خرابی‌های فراوانی خواهیم داشت.
هشدار جدی چمران درباره زلزله مهیب در تهران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  مهدی چمران پیش از آغاز یکصدوبیست‌وهشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در جلسه امروز باید بررسی عوارض، بهای خدمات و لایحه بودجه را مورد بررسی قرار دهیم. برهمین اساس دستور کار دیگری نداریم تا بتوانیم همه موارد مربوط به عوارض و بهای خدمات را بررسی کنیم و پس از تصویب هرچه زودتر به فرمانداری تهران ارسال شود.

خبر خوش ایران خودرو برای متقاضیان شرکت در قرعه‌کشی

زلزله شدید در پخش زنده تلویزیون ترکیه/ واکنش جالب خانم مجری +فیلم

وی اضافه کرد: هرساله و همیشه این عوارض و بهای خدمات وجود داشته اما برای امسال براساس تصمیم وزارت کشور اسامی و جداول این موضوع تغییراتی داشته که البته برای شورا تفاوتی نمی‌کند روش تغییر کرده، اما تصمیم خاصی وجود ندارد به شکلی که در برخی موارد پنج درصد بیشتر اضافه نشده و در برخی موارد دیگر در حد تورم سالیانه اضافه شده ولی به صورت کلی اتفاق در تعیین عوارض بهای خدمات جدیدی رخ نداده است.

تصاویر آخرالزمانی از قدرت تخریب زلزله ترکیه+ فیلم

ریاست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به زلزله‌ای که در کشورهای ترکیه، سوریه و لبنان رخ داده است و آنچه که باید در کشور در مقابله با زلزله انجام شود، گفت: این موضوع یک حرکت جمعی و عمومی را می‌طلبد. در کشورمان روستاهایی که زلزله به وقوع پیوسته پس از بازسازی که توسط بنیاد مسکن و یا توسط خود مردم براساس یک طرح مقاوم سازی صحیح انجام شده قطعا در زلزله‌های بعدی خرابی‌های آنها بسیار کمتر خواهد بود چرا که بازسازی و نوسازی صحیح انجام شده بود.

چمران ادامه داد: در خوی و روستاهای آن آسیب‌هایی وارد شده و به نظر می‌آید در مقاوم سازی و محکم سازی اولیه در شهرها و روستاها باید بازنگری جدی داشته باشیم. در روستاهایی که زلزله رخ می‌دهد و شاهد خرابی کمتری هستیم چنین برنامه ‌ریزی‌ها انجام شده است. متاسفانه ایده‌های سوداگرانه هنوز هم در برخی مصالح که باید داشته باشیم می‌چربد و موجب شده در مقاوم‌سازی به ویژه در بافت‌های فرسوده عقب باشیم.

به گفته وی، اگر در شهری مثل تهران زلزله‌ای به وقوع بپیوندد در بافت‌های فرسوده خرابی‌های فراوانی خواهیم داشت و در این خصوص هشدارهای مرتب و پشت سرهم داده می‌شود هشدارهایی به مردم و مسئولین که این مقاوم‌سازی‌ها انجام شود.

چمران در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین تکلیف ورود ۶۳۰ واگن به متروی تهران، اظهار کرد: در خصوص تامین بودجه این واگن‌ها، پیش پرداخت ۱۵ درصدی این واگن‌ها به چین انجام شد البته این موضوع زمان بسیاری را سپری کرد چرا که از زمانی که به شورا آمده بودیم این بحث را دنبال کردیم و ظاهرا روز یکشنبه هفته جاری این پیش پرداخت انجام شده است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: براساس زمانبندی، تولید کننده اعلام کرده از زمان پیش پرداخت یکسال و نیم بعد به تدریج می‌توانند این واگن‌ها را تحویل دهند این ۶۳۰ واگن از سال ۱۳۹۶ در برنامه قرار داشته و تا به امروز ادامه پیدا کرده و امیدواریم هرچه زودتر عملیاتی شود. برای خرید این واگن‌ها نصف مبلغ را دولت و نصف دیگر آن را شهرداری تهران پرداخت می‌کند.

چمران با تاکید بر این‌که این ۶۳۰ واگن مترو متعلق به تهران است، اضافه کرد: یک قرارداد ۱۱۳ دستگاهی وجود دارد که ساخت داخل است و شرکتی در شیراز این ۱۱۳ دستگاه را ان شاالله ۲ سال دیگر وارد ناوگان می‌کند. البته از مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومانی که برای حمل و نقل در بودجه اضافه شد بخشی برای نوسازی ناوگان فعلی مترو پیش بینی شده که امیدواریم این کار نیز به خوبی انجام شود.

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از بازارهای جهانی؛

    بر اساس آخرین نظرسنجی طلا کیتکونیوز، با رشد بحران بانکی جهانی و تصمیم فدرال رزرو به افزایش بیشتر نرخ بهره، گاوهای…

از دست ندهید
کارگزاری مفید