بخشی از نمای کلیسای وانک اصفهان فرو ریخت

کدخبر: ۵۵۵۸۳۴
مدیر کلیسای تاریخی وانک (آمنا پرکیج) اصفهان گفت: در پی بارش‌های مداوم دو روز اخیر، مقداری از نماهای بیرونی دیوار جنوبی کلیسا وانک نتوانست مقاومت کند و ریخت اما آسیبی به تزیینات دیوارهای داخلی وارد نشد.
بخشی از نمای کلیسای وانک اصفهان فرو ریخت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آریس داوتیان روز پنجشنبه گفت: نمای کاهگلی دیوار جنوبی کلیسا ریخته است و سعی کردیم سریع آن را مرمت کنیم و با خشک شدن نم، تعمیرات را به سرعت انجام خواهیم داد.

مسئول دفتر شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان با بیان اینکه تعمیرات کلیسای وانک با شورای خلیفه گری است، افزود: با کمک شرکت‌هایی که در این زمینه تخصص دارند، مرمت انجام می شود ولی اگر حجم کار زیاد باشد با مشاوران و همکاران میراث فرهنگی اصفهان هماهنگ می‌شویم.

در پی بارش های اخیر اصفهان عکس هایی به دست خبرنگار ایرنا رسید که حکایت از نم کشیدگی و ریزش نمای جنوبی کلیسا وانک داشت. کلیسای وانک دارای تزیینات و نقاشی های گسترده است و با نم کشیدگی دیوارهای بیرونی و عدم مدیریت به موقع امکان آسیب به تزیینات بنا وجود دارد.

به گزارش ایرنا؛ کلیسای وانک یا آمنا پرکیج (نجات دهنده همگان) یا سن سور با قدمت ۳۵۰ ساله ، شاهکاری از معماری و هنر در محله جلفای شهر اصفهان است.

این کلیسا مرکز تربیت کشیش و خلیفه و کانون ارتباط ارمنیان شهر اصفهان با جهان ارامنه قلمداد می‌شود که به دستور شاه عباس دوم و تشویق خلیفه وقت (داوید اول) درمدت ۹ سال در محله جلفا ساخته شد.

کلیسای وانک از لحاظ طلاکاری در سقف و همچنین سطح داخل گنبد و نقاشی های تاریخی و مذهبی در شمار آثار تاریخی مهم اصفهان قرار دارد.

تیتر یک
  • بررسی جمعیت شاغل در ۱۴۰۱

    اقتصادنیوز: بررسی ها نشان می دهد سهم هر بخش از بازار کار و تعداد شاغلین در ایران از یک نرخ طبیعی برخوردار بوده و تنها…

از دست ندهید
کارگزاری مفید