ایران برخی از تجهیزات را جایگزین خواهد کرد اما...

خبر مهم گروسی از تفاهم با ایران

کدخبر: ۵۶۰۳۴۴
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سفرش به تهران را «بسیار مهم» ارزیابی کرد و گفت در این سفر بر سر مفاهیم اساسی تفاهم حاصل شده است.
خبر مهم گروسی از تفاهم با ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی با شبکه خبری الجزیره سفرش به ایران را «بسیار مهم» ارزیابی کرد و گفت که این دیدار باعث تفاهم بر سر «مسائل و اصول اساسی» شده است.

او همچنین در این مصاحبه مدعی شد: «ما در بالاترین سطوح تعهداتی از ایران به دست آوردیم و این مسئله با تمام دفعات قبل تفاوت دارد.»

گروسی روز دوشنبه از برخی اظهارات پیشین خود در خصوص توافق با ایران عقب‌نشینی کرده بود.  «لاورنس نورمن»، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال روز دوشنبه نوشته بود گروسی نتوانست اظهاراتش در روز شنبه در خصوص توافق با ایران برای دسترسی به برخی اطلاعات، افراد و اماکن در ایران را تأیید کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «برداشت من این است که برای دادن دسترسی گسترده به آژانس تفاهم وجود دارد.»

روز شنبه گروسی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران دوربین‌ها و تجهیزاتی که در ماه ژوئن از کار انداخته بود را مجدداً نصب خواهد کرد، پاسخ مثبت داده بود. او روز دوشنبه در پاسخ به این سؤال گفت: «به طور کلی بله.»

مدیر کل آژانس اتمی همچنین روز دوشنبه گفت که ایران برخی از تجهیزات را جایگزین خواهد کرد اما این مسئله به «شرایط معینی» بستگی خواهد داشت. او گفت: «لازم است در این خصوص رایزنی کنیم.»

پیش از این یک نماینده مجلس به نقل از «بهروز کمالوندی»، معاون سازمان انرژی اتمی ایران اظهارات گروسی درباره دسترسی به افراد را رد کرده بود. «ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به حضور رییس سازمان انرژی اتمی، اظهار داشت: ظهر امروز جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دعوت از آقای اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و آقای کمالوندی معاون سازمان برای بررسی ابعاد و نتایج سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران برگزار شد.

وی افزود: آقای اسلامی با تشریح آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای کشور در تولید و ذخائر اورانیوم غنی شده، خاطرنشان کرد: در هفته‌های اخیر کسانی که مخالف برنامه هسته‌ای ما هستند با تمرکز بر برخی موارد از جمله یافتن ذره‌ای اورانیوم فراتر از 60 درصد یا طرح سؤال درباره نحوه چینش آبشارهای جدید سانتریفیوزها (DIQ)، سعی می‌کردند به فضای سیاسی علیه برنامه هسته‌ای ما دامن بزنند که ما در چارچوب پادمان، و در گفتگو با مقامات آژانس ابهام نسبت به این موضوعات را برطرف کردیم و به نوعی بهانه را از دشمنان گرفتیم. در موضوعات باقیمانده از جمله 3 مکان هم طبق پادمان با آژانس همکاری خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت گفت: در این جلسه آقای کمالوندی هم با تشریح مواد سه‌گانه مورد توافق در بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی، گفت: ملاک ما برای همکاری با آژانس، پادمان است و طبق قانون اقدام راهبردی مجلس، تا زمانی که تحریم‌ها طبق توافق رفع نشود، ایران نظارت‌های فراپادمانی را اجرا نمی‌کند.

عمویی تصریح کرد: کمالوندی در پاسخ به سؤالات مطرح شده از جانب نمایندگان، ادعای مطرح شده درباره دسترسی آژانس به افراد را رد کرد و همچنین گفت با توجه به اینکه در فردو افزایش فعالیت هسته‌ای داشته‌ایم براساس استانداردهای متعارف بازرسی آژانس، دفعات بازرسی از این سایت افزایش دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان داشت: بر اساس گزارش ارائه شده در جلسه، نحوه نظارت و راستی‌آزمایی بعدی در جلسه فنی که در آینده بین ایران و آژانس در تهران برگزار خواهد شد، مورد توافق قرار خواهد گرفت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی