اظهارات مهم وزیر بهداشت درباره موج جدید کرونا

کدخبر: ۵۶۳۳۳۹
وزیر بهداشت با اشاره به افزایش ۵۸ درصدی ماموریت های اورژانس در نوروز، گفت: اورژانس کشور در حد استانداردهای جهانی ارتقا می‌یابد.
اظهارات مهم وزیر بهداشت درباره موج جدید کرونا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، بهرام عین اللهی، در حاشیه حضور در سازمان اورژانس کشور، اظهار داشت: نیروهای اورژانس در سراسر کشور، بی ادعا مشغول خدمت رسانی به مردم و مصداق واقعی مدافعان گمنام سلامت هستند.

وی از رسانه‌های جمعی و خبری خواست تا خدمات اورژانس را به نحو شایسته‌ای پوشش دهند، چرا که کارکنان اورژانس، شبانه‌روز و در حوادث مختلف همواره پای کار مردم بوده و هستند.

عین‌اللهی اظهار امیدواری کرد که در آینده شاهد به تصویر کشیده شدن زحمات بی‌وقفه کارکنان اورژانس در رسانه‌ها، سینماها و سریال‌های تلویزیونی باشیم.

وزیر بهداشت گفت: متوسط زمان حضور اورژانس در صحنه حوادث به ویژه در تصادفات جاده‌ای حدود ۱۴ دقیقه، در شهرهای کوچک ۸ دقیقه و در شهرهای بزرگ ۱۰ تا ۱۲ دقیقه است.

وی با بیان اینکه مأموریت‌های اورژانسی از آغاز سال جدید تاکنون ۵۸ درصد افزایش یافته است، علت این افزایش را بیشتر شدن ترددهای جاده‌ای و مسافرت‌ها برشمرد.

عین‌اللهی افزود: در ایام نوروز حدود ۴۴ هزار و ۴۰۰ درمان در محل انجام شده است و همچنین ۵ هزار و ۶۷۱ اعزام به مراکز درمانی صورت گرفته که حدود ۷۶ اعزام با پرواز هوایی بوده است.

به گفته وزیر بهداشت از آغاز سال جدید تاکنون مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی رشد ۵۹ درصدی داشته و حدود ۲۷ هزار پزشک متخصص و ۴ هزار و ۵۰۰ پزشک فوق تخصص در این ایام مشغول به فعالیت هستند که این آمار فقط مربوط به ۶۶۴ بیمارستان دانشگاهی است و حال آنکه مجموعاً هزار و ۶۶ بیمارستان در ایام نوروز و تعطیلات آماده خدمات رسانی بهداشتی و درمانی به مردم هستند.

وی اظهار داشت: از آغاز سال نو تاکنون مردم در سراسر کشور بیش از ۵۶۰ هزار تماس با سامانه ۱۱۵ داشتند که نیروهای خستگی ناپذیر اورژانس، پاسخگوی تماس‌های ایشان بودند و راهنمایی‌های لازم را صورت دادند و در صورت لزوم نیز آمبولانس و تکنیسین به محل اعزام شده است.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: در ایام نوروز بیش از ۱۴۴ هزار و ۸۶۱ مأموریت از سوی اورژانس انجام شده است که از این تعداد مأموریت ترافیکی با حدود ۲۷ هزار و ۴۶۴ مورد، ۱۹ درصد رشد داشته است.

وزیر بهداشت با اشاره به مسائل و مشکلات بهداشتی برخی صنوف در ایام نوروز، گفت: همکاران ما مراقبت‌ها و بررسی‌های خود را در تعطیلات نوروز افزایش دادند تا مردم ما دچار مشکلات بهداشتی نشوند؛ به طوری که بیش از ۷۸ هزار و ۶۴۷ مسافر در پایانه‌های مرزی مورد مراقبت‌های بهداشتی قرار گرفتند و ۴۳ هزار و ۵۴۶ آزمایش در حوزه واگیر از این مسافران انجام گرفته است.

عین‌اللهی افزود: همکاران ما در ایام تعطیلات نوروزی ۳۷۳ هزار و ۹۷۰ بازرسی از اماکن اقامتی، هتل‌ها و رستوران‌ها داشتند که در طی این بازرسی‌ها، متأسفانه ۸ هزار و ۹۹ متخلف به مراجع مربوطه معرفی و هزار و ۴۹۶ پلمپ صورت گرفته است و ۳۶۱ هزار و ۵۵۵ کیلوگرم مواد غذایی و آشامیدنی فاسد معدوم شده‌اند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه انتقال خون و بانک خون در تعطیلات نوروز مثل دیگر روزهای سال فعال هستند، گفت: حدود ۵۷ هزار و ۲۵۲ واحد خون بین مراکز درمانی توزیع شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در این ایام ۷۶ مأموریت اورژانس هوایی در کشور انجام شده است، اظهار کرد: در این مأموریت‌ها بیماران بدحال با بالگرد به مراکز درمانی منتقل شده ند.

به گفته وزیر بهداشت، ۷۱۳ نفر در این ایام دچار ایست قلبی شدند که ۶۴۶ نفر از این بیماران در مراکز درمانی احیا شدند و ۶۷ نفر را هم تکنیسین‌های اورژانس در همان محل احیا کردند.

عین‌اللهی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی ۵۸ درصد و اعمال جراحی اورژانسی ۸ درصد افزایش داشته است گفت: بیماران گوارشی ۴۲ درصد، بیماران قلبی ۲۶ درصد و مصدومان ترومایی ۱۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام شده است.

به گفته وزیر بهداشت، در حوزه بهداشت محیط نیز اقدامات لازم در خصوص کلرسنجی و بهداشت آب آشامیدنی صورت گرفته که از همین حیث حدود ۱۵۲ هزار و ۵۹۰ مورد بررسی سلامت آب از سوی تیم سلامت بهداشت محیط انجام شده است.

وی با اشاره به وقوع حوادث مختلف از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون گفت: ۷ زمین لرزه در کشور در ۸ روز گذشته به وقوع پیوسته است. شاهد ریزش سنگ از کوه در جاده‌های استان مازندران بودیم که به ۱۳ نفر آسیب وارد کرد و در سه استان کشور شاهد وقوع رعد و برق بودیم که به ۷ نفر آسیب رسید.

عین‌اللهی از عنایت ویژه مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی نسبت به حوزه سلامت قدردانی کرد و گفت: قدردانی رهبر معظم انقلاب از نیروها، دانشمندان و کادر بهداشت و درمان، لوح افتخاری بر ضمیر آحاد جامعه سلامت و مایه قوت قلب و دلگرمی آنهاست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه شاهد موج هشتم ویروس کرونا در کشور هستیم، گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهم‌ترین مسئله برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا، تزریق واکسن است. بنابراین از آن دسته از مردم که از مدت تزریق آخرین واکسن آنها ۶ ماه می‌گذرد، تقاضا داریم برای تزریق مجدد به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

وی افزود: لازم است آن دسته از مردم که بیماری‌های زمینه‌ای، قلبی و دیابت و کهولت سن دارند حتماً برای تزریق واکسن اقدام کنند.

عین‌اللهی از مردم خواست در دید و بازدیدهای نوروزی حتماً از ماسک استفاده کرده و اگر علائم سرما خوردگی دارند، از تردد در اجتماع خودداری کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید