130 عضو کنگره علیه سپاه پاسداران

نامه ضدایرانی نمایندگان آمریکا به اتحادیه اروپا با قید فوریت

کدخبر: ۵۶۶۸۵۲
۱۳۰ عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار قرار گرفتن نام سپاه در "لیست اصطلاحا تروریستی" اتحادیه اروپا شدند.
نامه ضدایرانی نمایندگان آمریکا به اتحادیه اروپا با قید فوریت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، بیش از ۱۳۰ عضو کنگره آمریکا (یک گروه دو حزبی) با امضای نامه‌ای مشترک از اتحادیه اروپا خواستند تا سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند.

صدای آمریکا نوشت، این نمایندگان کنگره در نامه‌ای خطاب به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مدعی شدند که ایران یک کشور حامی تروریسم است و برای دهه‌ها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آزادانه و آشکارا توطئه‌هایی را برای هدف قرار دادن شهروندان کشورهای سراسر اتحادیه اروپا انجام داده است.

نمایندگان مجلس آمریکا در نوشته خود همچنین ادعا کردند: «ما پیچیدگی‌های حقوقی موجود در شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی بر اساس مواضع ۹۳۱ قانون اتحادیه اروپا را درک می‌کنیم، اما با توجه به تهدید فزاینده‌ای که ایران برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شهروندان آنها ایجاد می‌کند، ما از شما می‌خواهیم که با این موضوع با نهایت فوریت برخورد کنید.»

در این نامه همچنین به مطالعه مرکز مبارزه با تروریسم در "وست پوینت" اشاره شده که در آن ادعا شده است که ایران حداقل ۳۳ توطئه برای نظارت، ربودن یا ترور شهروندان در اروپا در پنج سال گذشته انجام داده است.

پیشتر بورل گفته بود که تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی ابتدا باید از سوی دادگاه حداقل یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت گیرد.

پارلمان اروپا چندی پیش با تصویب یک طرح غیرالزام‌اور خواستار قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی اتحادیه اروپا شده بود. با وجود این، یک روز بعد از تصویب این طرح، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تحقق چنین اقدامی علیه سپاه مستلزم رأی دادگاه است.

اقدام پارلمان اروپا واکنش قاطع مقام‌های ایران را در پی داشت که درباره اقدام متقابل در صورت هر گونه اقدام علیه سپاه هشدار دادند. بعد از این تحولات مقام‌های کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و آلمان از لفاظی‌های اولیه خود برای اقدام علیه سپاه عقب‌نشینی کردند.

تیتر یک
کارگزاری مفید