سفر یک هیئت از حماس به عربستان سعودی

کدخبر: ۵۶۷۷۴۶
اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، و خالد مشعل، رئیس پیشین این دفتر، روز یک‌شنبه ۲۷ فروردین در صدر هیئت بلندپایهٔ حماس وارد ریاض شدند.
سفر یک هیئت از حماس به عربستان سعودی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، حماس در بیانیه‌ای «نزدیکی دیپلماتیک» با عربستان را «گامی مهم در راه وحدت امت اسلام، برای افزایش امنیت، ثبات منطقه و تفاهم میان کشورهای عرب و دولت‌های مسلمان» خواند.

حماس در این بیانیه افزود که این گام در راستای منافع قضیه فلسطینی و حمایت از «مقاومت» در برابر «تجاوزگری اسرائیلی علیه ملت و مقدسات ملت فلسطین است که ادامه یافته است».

مناسبات حماس و عربستان از سال ۲۰۰۷ میلادی در پی عدم پایبندی حماس به «توافق مکه» رو به وخامت نهاد .

«توافق مکه» با هدف آشتی میان حماس که از سال ۲۰۰۶ در نتیجه انتخابات دست بالا را در صحنه سیاست فلسطینی یافته بود، با جنبش فلسطینی فتح به رهبری محمود عباس که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز هست، امضا شد اما حماس نیروهای فتح را به‌دنبال درگیری‌های مسلحانه پرتلفات از نوار غزه اخراج کرد.

عربستان در دو دههٔ اخیر با حکومت آقای عباس در کرانه باختری روابط نزدیک دارد در حالی که قطر پس از حادشدن اختلافات آن با سعودی، به یکی از حامیان مالی مهم حماس و فلسطینیان ساکن غزه تبدیل شد.

مقامات فلسطینی وابسته به حماس خبر داده‌اند که دولت سعودی در آستانه ورود هیئت سران حماس، برای نشان دادن حسن نیت، شماری دیگر از فلسطینیان زندانی در عربستان را آزاد کرد. عربستان ماه گذشته در اقدامی که اولین «چراغ سبز» به بهبود رابطه با حماس تلقی شد، چند زندانی دیگر فلسطینی را آزاد کرده بود.

تشکیلات خودگردان فلسطینی هنوز به دعوت سعودی از هیئت حماس واکنش نشان نداده است.

در پی میانجی‌گری چین، عربستان از ۱۹ اسفند سال گذشته تا کنون روابط با ایران را عادی کرده و مناسبات با سوریه را نیز به سطح پیش از جنگ سوریه برگردانده است. قرار است سفارت‌خانه‌های عربستان در ایران و سوریه در هفته‌های آینده بازگشایی شوند و سفیر به کشورهای مقابل اعزام شود.

روزنامه اسرائیلی معاریو روز ۲۷ فروردین در گزارش سفر هیئت حماس به عربستان، نوشت عربستان از مسیر عادی‌سازی رابطه با اسرائیل دورتر شده است.

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از ارزش معاملات بازار سهام امروز؛

    اقتصادنیوز: امروز نمادهای فارس، رمپنا، وتجارت و حکشتی نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس د…

از دست ندهید
کارگزاری مفید