افزایش قند خون صبحگاهی چه زمانی رخ می دهد؟

کدخبر: ۵۶۷۷۸۶
اگر مبتلا به دیابت هستید و بدن شما به انسولین پاسخ کافی نمی‌دهد، قند خون ناشتای شما به علت پدیده صبحگاهی بالاتر هم می‌رود.
افزایش قند خون صبحگاهی چه زمانی رخ می دهد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری، بالا بودن قند خون در ابتدای صبح که اصطلاحا به آن «پدیده یا اثر صبحگاهی» می‌گویند معمولا در همه افراد رخ می‌دهد.

این افزایش قند خون که در فاصله ساعت ۲ تا ۸ بامداد رخ می‌دهد، در نتیجه تغییرات هورمونی است که در بدن شما رخ می‌دهد. این پدیده هم در افراد دچار دیابت و هم در افراد غیر دیابتی رخ می‌دهد. اگر دیابت نداشته باشید، بدنتان با تولید انسولین بیشتر قند خون را به میزان طبیعی‌اش بازمی‌گرداند و شما اصلا متوجه این افزایش نمی‌شوید.

اما اگر دیابت داشته باشید، موضوع متفاوت است. اگر مبتلا به دیابت هستید و بدن شما به انسولین پاسخ کافی نمی‌دهد، قند خون ناشتای شما به علت پدیده صبحگاهی بالاتر هم می‌رود.

تصور بر این است که آزاد شدن هورمون‌های بالابرنده قند خون در طول شب که مقاومت بدن به انسولین را تشدید می‌کنند، عامل پدیده صبحگاهی باشد.

برای حل این مشکل می‌توانید:

- شامتان را در زودتر در هنگام غروب بخورید.

- بعد از اینکه شامتان را خوردید، مقداری فعالیت جسمی مانند پیاده‌روی انجام دهید.

- پیش از رفتن به بستر یک اسنک (غذای حاضری) حاوی کربوهیدرات و پروتئین بخورید.

- صبحانه‌تان را بخورید. خوردن صبحانه باعث مهار آزاد شدن هورمون‌های بالابرنده قند خون یا هورمون‌های ضدانسولین می‌شود.

- اگر با این اقدامات مشکل بالا بودن قند خون صبحگاهی‌تان حل نشد، به دکترتان مراجعه کنید تا اگر لازم است تغییراتی در میزان داروهای مصرفی‌تان ایجاد کند.

تیتر یک
کارگزاری مفید