عناوین خبری رسانه‌های جهان

ترور پوتین، نقشه زلنسکی بود؟ /واکنش واشنگتن به توقیف نفت‌کش دوم

کدخبر: ۵۷۱۴۳۶
ویدانت پیتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: «اقدام ایران در آزار کشتی‌ها و مداخله در حقوق دریانوردی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مغایر با قوانین بین‌المللی و مخل در ثبات و امنیت منطقه هستند.»
ترور پوتین، نقشه زلنسکی بود؟ /واکنش واشنگتن به توقیف نفت‌کش دوم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  اکوایران، «رد اتهام تلاش برای ترور پوتین توسط اوکراین»، «سازمان ملل به دنبال تضمین امنیتی برای ارسال کمک به سودان»، «عقب افتادن درآمد نفتی ایران از توریسم ترکیه»،‌ «تشدید آزارو سرکوب پناهجویان سوری در لبنان»، «خروج نیروهای آلمان از مالی»، «ناامنی غذایی در بالاترین میزان هفت سال گذشته»، «افزایش تعداد نیروهای آمریکا در مرز مکزیک» از مهمترین سرخط‌های خبری نیم‌روز گذشته هستند:

رد اتهام تلاش برای ترور پوتین توسط اوکراین

پس از آن که روسیه، اوکراین را متهم کرد که با ارسال دو پهپاد قصد ترور ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین را داشته است، ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین این اتهام را رد کرد و گفت که این کشور در راستای بازپس گیری سرزمین‌هایش مبارزه می‌کند و برایش مهم نیست که چه اتفاقی در روسیه می‌افتد. رئیس جمهور اوکراین اضافه کرد: «به تلاش‌های خود در راستای تقویت امنیت کشورمان در مقابل حملات روسیه ادامه خواهیم داد و ما باید به صلح برسیم.»

چاره‌ای جز حذف زلنسکی وجود ندارد

 دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه در واکنش به ادعای حمله پهپادی به کرملین گفت که پس از این حمله تروریستی، هیچ گزینه‌ای جز حذف فیزیکی زلنسکی و دار و دسته‌اش وجود ندارد».وی در ادامه سخنانش گفت: «دیگر حتی اقدام زلنسکی برای امضای تسلیم بی قید و شرط نیز لازم نیست».

همچنین «ویاچسلاو ولودین» رئیس دومای روسیه  گفت که اقدام تروریستی علیه «ولادیمیر پوتین»، حمله به روسیه به شمار می‌آید. وی گفت که «ولودمیر زلنسکی» دستور انجام حمله تروریستی علیه پوتین را صادر کرده و رژیم کی‌یف باید به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شود. ولودین گفت: «رژیم اوکراین همانند القاعده، جبهة النصرة و داعش خطرناک بوده و امنیت روسیه، اروپا و کل جهان را تهدید می‌کند».

سازمان ملل به دنبال «تضمین امنیتی» برای ارسال کمک به سودان

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، از طرف‌های درگیر در سودان خواست تا بطور علنی و در بالاترین سطح متعهد شوند که «امنیت» کمک‌های بشردوستانه فرستاده شده به این کشور را تضمین می‌کنند.

او  که از بندر سودان از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران در ژنو گفتگو می‌کرد، با اشاره به اینکه شش کامیون حامل کمک‌های غذایی در مسیر دارفور غارت شدند، گفت: «تعهدات آنها، پیش‌نیازی برای انجام فعالیتهای بشردوستانه در مقیاس بزرگ است.»

عقب افتادن درآمد نفتی ایران از توریسم ترکیه

دولت ترکیه پیش‌بینی کرده درآمد‌های حاصل از گردشگری این کشور در سال جاری میلادی به رکورد ۵۶ میلیارد دلار برسد؛ رقمی که می‌تواند از درآمد‌های خالص نفتی ایران پیشی بگیرد. داده‌های موسسه ترک‌استات همچنین نشان می‌دهد بیش از یک‌پنجم یا ۲۰.۸ درصد از درآمد گردشگری ترکیه در سه‌ماهه نخست سال جاری توسط بازدید اتباع ترک مقیم خارج از کشور ایجاد شده است.‌‌

تشدید آزارو سرکوب پناهجویان سوری در لبنان

تازه ترین گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می دهد که در ماه های اخیر وضعیت پناهجویان سوری در لبنان بواسطه سرکوب های دولتی بسیار وخیم تر شده است.

گزارش‌ها از کمپ‌های پناهندگان سوری در لبنان نشان می دهد که سوری‌ها بطرز بی سابقه ای تحت سرکوب ارتش و پلیس و دستگاه های دولتی لبنان قرار دارند و ترس از اخراج، کابوس هر روزه پناهندگان است.

خروج نیروهای آلمان از مالی

هایکو بونزاک، فرمانده نیروی زمینی ارتش آلمان به تاگس اشپیگل گفت که این کشور اولین گام‌ها را برای خروج از مالی برداشته است. او در این باره توضیح داد: «با در نظر گرفتن تعهدات‌مان در قبال سازمان ملل، خروج بخش‌هایی از نیروهای‌مان از مالی را آغاز کرده‌ایم.»

او تاکید کرد که خطر درگیر شدن مالی در هرج و مرجی مانند خروج نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ در افغانستان، کم است.

به گفته فرمانده نیروی زمینی آلمان، اولویت این کشور «بازگرداندن سالم همه سربازان خود به خانه است». او تاکید کرد که آلمان کاهش حضور نظامی خود در مالی را «به شکل آهسته سازمان داده است، بدون آن که توانایی خود برای انجام وظایفی که هم‌چنان در رابطه با ماموریت سازمان ملل بر عهده دارد از دست بدهد.»

نیروهای سازمان ملل و نیروهای نظامی مالی پس از خروج ارتش ‌آلمان در این کشور به انجام وظایف خود ادامه می‌دهند و از این رو، به گفته فرمانده نیروی زمینی آلمان، این «خطر که مالی به دست تروریست‌ها بیفتد»، بالا نیست.

سال گذشته، دولت آلمان تصمیم گرفت تا ماه مه ۲۰۲۴ به استقرار نیروهای خود در مالی پایان دهد. دلیل این امر تنش با حکومت نظامی در آنجا است که آلمان می‌گوید بارها مانع از فعالیت هیات سازمان ملل برای تامین صلح و ثبات در مالی  شده است.

ناامنی غذایی در بالاترین میزان هفت سال گذشته

بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در ۵۸ کشور جهان سال گذشته میلادی به دلیل درگیری‌ها، تغییرات آب و هوایی، تأثیرات همه‌گیری کووید-۱۹ و جنگ اوکراین، با «ناامنی غذایی حاد» مواجه شدند و نیاز به کمک فوری داشتند.

تعداد افرادی که با گرسنگی حاد دست و پنجه نرم می‌کنند و از سوء تغذیه رنج می‌برند، نگران کننده است و به بالاترین میزان در هفت سال گذشته رسیده است.

افزایش تعداد نیروهای آمریکا در مرز مکزیک

آمریکا برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی هزار و ۵۰۰ نظامی دیگر را به مرز مکزیک اعزام کرد. این نیروها قرار است پیش از پایان دوره «اضطراری همه گیری کرونا» در مرزها مستقر شوند.

بر اساس مقرراتی که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ وضع شد اخراج مهاجران غیرقانونی در دوران کرونا که از طریق مرز زمینی وارد ایالات متحده می شدند، تسهیل شد. این باعث شد تا تعداد مهاجرانی که تلاش می‌کردند از طریق مرز زمینی مکزیک وارد آمریکا شوند کاهش یابد.

ردپای جدید در انفجار نورداستریم

مقامات دانمارک، سوئد و آلمان انفجارهایی را که هفت ماه پس از آغاز جنگ اوکراین منجر به قطع جریان گاز در خط لوله‌های نورد استریم ۱ و ۲ شد، عمدی می‌دانند. بر اساس تحقیقات رسانه‌های دی‌آر دانمارک، ان‌آر‌کی نروژ، تلویزیون سوئد و اولیس‌رادیوی فنلاند، سه کشتی نیروی دریایی روسیه در نزدیکی مناطق انفجار خط لوله نورد استریم در سپتامبر سال گذشته و پیش از قطع شدن این خط لوله‌ها دیده شده‌ بوده‌اند. این رسانه‌ها داده‌های خود را از ردیابی کشتی‌های روس با استفاده از ارتباطات رادیویی آن‌ها و همچنین تصاویر ماهواره‌ای به دست آورده‌اند. 

خطوط لوله‌ نورد استریم ۱ و ۲ جریان گاز را از طریق دریای بالتیک به آلمان و در واقع به اروپای مرکزی می‌رساندند. مقامات دانمارک، سوئد و آلمان اگرچه انفجارهایی که منجر به قطع جریان گاز در این خط لوله‌ها شد را عمدی می‌دانند، اما تاکنون هیچ‌ اطلاعاتی از یافته‌های خود در رابطه با این حوادث منتشر نکرده‌اند.  بر اساس یافته‌های این رسانه‌های اسکاندیناویایی، کشتی‌های روسی در ماه ژوئن و سپتامبر سال گذشته از پایگاه‌های نیروی دریایی روسیه در سنت پترزبورگ وکالینگراد به سوی جزیره بورنهولم دانمارک حرکت کرده‌ بوده‌اند. این درحالی است که سه تا از چهار نشتی خط لوله‌های نورد استریم در نزدیکی این جزیره رخ داده است.   این انفجارها هفت ماه پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین صورت گرفت. کرملین روز سه‌شنبه بار دیگر هرگونه دخالت در این انفجارها را انکار کرد و خواهان انتشار نتایج تحقیقات شد.  مسکو بدون ارائه هیچ شواهدی این انفجارها را خرابکاری غرب می‌داند. با این حال آمریکا و اوکراین نیز درست همانند روسیه منکر هرگونه دخالت در انفجار این خطوط لوله گاز طبیعی هستند.

واکنش واشنگتن به توقیف نفت‌کش دوم

ویدانت پیتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: «اقدام ایران در آزار کشتی‌ها و مداخله در حقوق دریانوردی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مغایر با قوانین بین‌المللی و مخل در ثبات و امنیت منطقه هستند.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین روز چهارشنبه مدعی شده بود نیروی دریایی سپاه پاسداران یک نفت‌کش را در تنگه هرمز توقیف کرده است. منابع رسانه‌ای مدعی شده‌اند که نفت‌کش توقیف‌شده تحت پرچم پاناما بوده است. آمریکا مدعی شده که نیروهای ایران نفت‌کش مذکور را مجبور به تغییر مسیر به سمت آب‌های سرزمینی ایران کرده‌اند.

چند روز پیش از این هم گزارش شده بود ارتش جمهوری اسلامی ایران یک فروند کشتی متخلف را پس از تصادف با شناور ایرانی توقیف کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید