افشای دیدار محرمانه مقامات ایران و مصر در بغداد+ جزئیات مهم

کدخبر: ۵۷۱۶۰۴
العربی الجدید نوشت: منابع بلندپایه عراقی از برگزاری نشست نمایندگان مصر و ایران در بغداد در ماه گذشته با میانجی گری عراق و دولت محمد شیاع السودانی نخست وزیر این کشور به هدف تکرار میانجی گری عراق بین عربستان و ایران که به شش گفتگوی مقدماتی بین دو طرف منجر شد، پرده برداشته اند.
افشای دیدار محرمانه مقامات ایران و مصر در بغداد+ جزئیات مهم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا، منابع بلندپایه عراقی از برگزاری نشست نمایندگان مصر و ایران در بغداد در ماه گذشته با میانجی گری عراق و دولت محمد شیاع السودانی نخست وزیر این کشور به هدف تکرار میانجی گری عراق بین عربستان و ایران که به شش گفتگوی مقدماتی بین دو طرف منجر شد، پرده برداشته اند.

العربی الجدید با اشاره به اینکه دو مقام مسئول عراقی در بغداد، یکی در وزارت امور خارجه و دیگری در دفتر مشاورت امنیت ملی این کشور، اطلاعات مشابهی را در مورد دیدار نمایندگان طرف های مصری و ایرانی در بغداد تحت نظارت عراق در اختیار العربی الجدید قرار داده اند، آورده است: دو طرف خواستار عدم اعلام رسمی این نشست ها شده اند.

همین پایگاه از قول آنچه منابع دیپلماتیک مصری خوانده آورده است که هفته آخر ماه مارس گذشته تماس هایی بین مقامات امنیتی مصر و ایران برگزار شد و در جریان آن امکان توسعه تدریجی روابط دوجانبه بین دو کشور در دوره آتی مورد بررسی قرار گررفت.

این دو مقام عراقی تصریح کرده اند که این دیدار اواسط ماه گذسته در سطح نمایندگی پایین دو طرف و با هماهنگی و حضور نماینده ویژه السودانی و فواد حسین  برگزار شد و دیدار مشابه دیگری بین دو طرف در حال تدارک است.

این دیپلمات عراقی در وزارت امور خارجه عراق با اشاره به اینکه میانجی گری عراق با استقبال دو طرف مواجه شده است اما سخن گفتن از پیشرفت در این میانجی گری هنوز زود است، تاکید کرد که کشورش در راستای برگزاری دیدار دیگری در آینده نزدیک تلاش می کند.

این مقام امنیتی در دفتر مشاورت امنیت ملی عراق گفته است که «هدف از برگزاری این نشست ها در واقع از سرگیری روابط عادی بین دو طرف بویژه با تحولات مصالحه عربستان ایران و فضاهای مثبت است.»

مقام عراقی، ماهیت نمایندگان طرف های مصری و ایرانی را «امنیتی و دیپلماتیک» خوانده و تاکید کرده است که دیدار اول جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار نداد و دیدار دوم مهمتر و عمیق تر خواهد بود.

شکستن تردید ایران و مصر

العربی الجدید در ادامه با اشاره به اینکه این اطلاعات را عامر الفایز گزارشگر کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق تایید کرده، آورده است: الفایز در این باره گفته است که عراق در حال حاضر میانجی گری برای نزدیک کردن دیدگاهها و شکستن تردیدهای مصر و ایران در رسیدن به روابط مناسبت را آغاز کرده است.

فایز با اشاره به اینکه در این میانجی گری پیشرفت هایی حاصل شده است، بیان کرد: دولت السودانی در منطقه از مقبولیت برخوردار است و این می تواند به موفقیت این میانجی گری کمک کند.

تیتر یک
کارگزاری مفید