تصاویری شگفت انگیز از از کره ماه

کدخبر: ۵۷۲۲۶۰
در تصاویر خیره‌کننده‌ای که توسط مدارگرد ماه کره‌جنوبی ثبت شده است، ماه با جزئیاتی خارق‌العاده قابل رویت است.
تصاویری شگفت انگیز از از کره ماه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دوربین مدارگرد کره جنوبی، جزئیات قله‌ها، دره‌ها و دیگر مشخصه‌های سطح ماه را نمایان کرده است. اولین مدارگرد ماه این کشور بی سر و صدا در حال ثبت تصاویر خارق‌العاده از همسایه‌ی آسمانی ما است.

مدارگرد رهیاب قمری کره(KPLO) که با نام «دانوری» نیز شناخته می‌شود، در اواسط ماه دسامبر در مدار پایین ماه قرار گرفت و پیش از این نیز مجموعه‌ای از تصاویر چشمگیر منتشر کرده بود.

موسسه تحقیقات هوافضای کره(KARI) از آن زمان به روزرسانی‌هایی از این ماموریت در صفحات خود ارائه کرده است که حاوی عکس‌هایی از مشخصه‌های زمین‌شناسی چشم‌گیر ماه بوده است.

تصاویری که در ماه آوریل منتشر شد، شامل نمایی از دهانه‌ی تسیولکوفسکی(Tsiolkovskiy) در نیمه پنهان ماه است که به افتخار دانشمند کنستانتین تسیولکوفسکی (Konstantin Tsiolkovsky) که معادله‌ی موشک را فرموله کرده است، نامگذاری شده است. این تصویر بر روی قله‌ی مرکزی برجسته و مرتفع دهانه تمرکز دارد که بیش از ۱۰۵۰۰ فوت(۳۲۰۰ متر) از کف دهانه به سمت بالا آمده است.

این روی ماه را ندیده‌اید/ ثبت تصاویر شگفت‌انگیز کره ماه توسط مدارگرد کره‌جنوبی/ عکس

تصویر چشم نواز دیگری جزئیات دره‌ی والیس شرودینگر(Vallis Schrödinger) را نشان می‌دهد، دره‌ای طولانی که سطح ماه را پوشانده است.

این روی ماه را ندیده‌اید/ ثبت تصاویر شگفت‌انگیز کره ماه توسط مدارگرد کره‌جنوبی/ عکس

تصویر دیگری نمایی از دهانه ویشمن(Wichmann) را نمایش می‌دهد که به افتخار موریتز لودویگ جورج ویشمن(Moritz Ludwig George Wichmann)، ستاره‌شناس آلمانی قرن نوزدهم نامگذاری شده است.

این روی ماه را ندیده‌اید/ ثبت تصاویر شگفت‌انگیز کره ماه توسط مدارگرد کره‌جنوبی/ عکس

این تصاویر توسط تصویربردار زمین ماه دانوری(LUTI) که یکی از چندین محموله‌ی مدارگرد است، ثبت شده. این مدارگرد دوربین شدوکم(ShadowCam) ناسا را نیز حمل می‌کند که به گونه‌ای بهینه‌سازی شده که به نور منعکس‌شده از مشخصه‌های ماه حساس باشد تا بتواند به دهانه‌های درون سایه نگاه کند.

ماموریت اولیه دانوری یک ساله است که در طی آن تصاویر و اندازه گیری‌های زیادی از سطح ماه انجام خواهد داد. به گفته‌ی ناسا، این داده‌ها می‌تواند به ماموریت‌های فرود ماه‌نوردهای رباتیک آینده روی قمر زمین کمک کند.

ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی در حال تقویت روابط خود در حوزه‌ی فضا هستند. یون سوک یول(Yoon Suk Yeol) رئیس جمهوری کره و معاون رئیس جمهور ایالات متحده کامالا هریس در بازدید از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا در ماه مه، قول همکاری بیشتر در فضا از جمله تلاش برای نظارت بر تغییرات آب و هوا با استفاده از ماهواره‌ها را دادند.

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی