هواشناسی با صدور هشدار نارنجی اعلام کرد؛

بارش شدید باران در این استانهای کشور از فردا

کدخبر: ۵۷۴۴۴۸
سازمان هواشناسی ضمن اعلام ورود سامانه بارشی از روز جمعه (فردا) به کشور در هشدار سطح نارنجی از تشدید فعالیت این سامانه همراه با کاهش دما از روز شنبه تا پایان روز یکشنبه در نیمه غربی کشور خبر داد.
بارش شدید باران در این استانهای کشور  از فردا

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی سامانه بارشی روز آینده (جمعه) از سمت غرب وارد کشور می‌شود.

مخاطرات این سامانه رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید در بعضی ساعات، احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ و کاهش محسوس دما است.

سازمان هواشناسی برای روز شنبه با صدور هشدار نارنجی از تشدید بارش‌ها در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، لرستان، کرمانشاه، نیمه شمالی ایلام، شمال شرق خوزستان خبر داده است.

بارش‌ها روز یکشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، نوار غربی اصفهان و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران نیز تشدید می‌شود.

لغزندگی جاده‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ از مخاطرات سامانه بارشی است.

سازمان هواشناسی به عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه کرده است.

خلیج فارس دوباره ناآرام می‌شود

آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی نشان می‌دهد از امروز (پنجشنبه) دوباره وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در خلیج فارس و تنگه هرمز سبب متلاطم شدن دریا می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود از بعدازظهر پنجشنبه تا دوشنبه هفته بعد خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان شاهد وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در سواحل هستند.

برای این مناطق افزایش سرعت باد تا ۴۰ نات معادل حدود ۷۶ کیلومتر بر ساعت و افزایش ارتفاع موج به حداکثر ۱.۵ متر به ویژه در ساعات بعدازظهر و شب انتظار می‌رود.

این شرایط دوشنبه در شرق خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان پیش‌بینی می‌شود به طوری که اثرات مخاطره آمیزی همچون احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناورهای سبک، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در پی دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید