پای ژاپن هم به جنگ اوکراین باز شد

کدخبر: ۵۷۷۹۳۷
دو منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفتند که ایالات متحده به دنبال تامین منابع «تی ان تی» در ژاپن برای گلوله های توپخانه ۱۵۵ میلی متری اش است چرا که واشنگتن سلاح و مهماتش را برای مقابله با روسیه در اختیار اوکراین قرار می دهد.
پای ژاپن هم به جنگ اوکراین باز شد
به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از اکوایران ، این کنش برای ژاپن که از هرگونه درگیری و رویارویی‌های نظامی سرباز می‌زند به سان آزمون است بالاخص آن که قوانین صادرات، شرکت‌های ژاپنی را از فروش مواد و تجهیزات کشنده به خارج از کشور منع کرده‌اند؛ تجهیزاتی چون گلوله‌های هویتزر که اوکراین روازنه از آنها برای هدف قرار دادن واحدهای روس مستقر در مناطق جنوب شرقی استفادده می‌کند.

با این حال، به نظر می‌رسد که دو متحد راه حلی برای فعال کردن فروش«تی ان تی» در میانه کمبود جهانی مهمات پیدا کرده‌اند. یکی از منابع آشنا به فرایند رایزنی در این باره به رویترز گفت که با توجه به حساسیت موضوع، ایالات متحده راهی به غیر از خرید مواد منفجره از ژاپن ندارد.

محدودیت‌های صادراتی برای محصولات دو منظوره یا تجهیزاتی که به صورت تجاری فروخته می‌شوند در قیاس با اقلامی که اهداف صرفا نظامی دارند، دشواری کم تری دارد.

 

یکی دیگر از منابع آگاه در این باره خاطر نشان کرد که توکیو این هفته میزبان لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده بود. این کشور به آمریکا اعلام کرده است که اجازه فروش  «تی ان اتی» صنعتی را می‌دهد چرا که این ماده منفجره صرفا برای اهداف نظامی استفاده می‌شود. این منبع در ادامه گفت که ایالات متحده می‌خواهد یک شرکت ژاپنی را به زنجیره تامین«تی ان تی» متصل کند تا مواد منفجره را به کارخانه‎های مهمات متعلق به ارتش ایالات متحده تحویل دهد.

وزیر صنعت و تجارت و اقتصاد ژاپن در پاسخ به سوال‌ها درباره فروش «تی ان تی» به آمریکا سکوت اختیار کرد. این وزارتخانه با انتشار ایمیلی گفت که اقلامی که مشمول محدودیت‌های نظامی نیستند براساس قوانین صادرات ارزیابی می‌شوند، از جمله این که آیا استفاده از این اقلام امنیت بین الملل را مختل می کند یا نه.

 

همزمان وزارت خارجه ایالات متحده نیز مستقیما به سوال‌های رویترز در این باره پاسخ نداد اما گفت که واشنگتن با متحدانش همکاری می‌کند تا از اوکراین به شکلی جامع حمایت شود.در این میان منابعی که با رویترز در این باره صحبت کردند از شناسایی شرکت ژاپنی که مواد منفجره برای دولت ایالات متحده تامین می‌کند، خودداری کردند. با این همه ارزیابی‌های این خبرگزاری نشان داد که تنها شرکتی که «تی ان تی» صنعتی می‎‌سازد چوگوکو کایاکو، است؛ شرکتی مستقر در هیروشیما که ارتش ژاپن را تامین می کند.

عرضه «تی ان تی» به ایالات متحده ممکن است زمینه ساز برداشته شدن برخی از محدودیت‌های صادراتی شود بالاخص آن که بسیاری از قانونگذاران حزب حاکم لیبرال دموکرات ژاپن خواهان کاهش یا حذف محدودیت های صادراتی‌اند. ماه دسامبر نخست وزیر ژاپن متهعد شد تا قوانین مرتبط با صادرات را مورد بازنگری قرار دهد و این امکان را فراهم سازد تا این کشور بتواند سلاح‌های کشنده را در اختیار اوکراین قرار دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید