واکنش آمریکا به گفتگوی رئیس جمهور با پوتین

کدخبر: ۵۹۲۷۵۹
اقتصادنیوز: معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری با تکرار ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، به گفت‌وگوی اخیر روسای جمهور ایران و روسیه واکنش نشان داد.
واکنش آمریکا به گفتگوی رئیس جمهور با پوتین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به این که چه نظری درباره گفت‌وگوی‌ تلفنی اخیر روسای جمهور ایران و روسیه که موضوع عضویت ایران در ائتلاف بریکس نیز بخشی از آن بود، دارد؟ گفت: هنوز اخبار مربوط به این تماس را ندیده‌ام. صحبت کردن درباره تعاملات این دو کشور را به خودشان وامی‌گذارم.

وی با بیان این که مسلما، آمریکا عضو بریکس نیست، ادعا کرد: آنچه قبلا هم تکرار کرده‌ام، این است که ایران همچنان در برخی فعالیت‌های مخرب و ثبات‌زدا نقش دارد. بخش اصلی هم‌بستگی‌شان با روسیه، عرضه پهپادها به فدراسیون روسیه برای استفاده در اوکراین است.

پاتل ادامه داد: این مسلما موضوعی است که آمریکا آن را جدی می‌گیرد. ما با متحدان و شرکایمان نیز ایران و روسیه را به دلیل استفاده از این پهپادها علیه شریکمان، اوکراین پاسخگو می‌کنیم.

اشاره به تماس تلفنی سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در پی این مطرح می‌شود که آن‌ها روز گذشته، درباره همکاری‌ها در امور بین‌الملل پیرو تمایل ایران برای عضویت در بریکس به گفت‌وگو پرداختند.

پوتین و رئیسی در این تماس بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر توسعه هرچه بیشتر روابط دوجانبه در حوزه‌های تجاری، حمل‌ونقل، لجستیک و انرژی تاکید کردند.

در ادامه نشست خبری معاون سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا، او در پاسخ به سوالی با تکرار ادعای «نقض حقوق بشر» در ایران، آن را یک «تهدید» تلقی کرده و گفت که آمریکا با شرکا و متحدانش به تلاش برای متوقف کردن و به چالش کشیدن آن ادامه خواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی