اظهارات بن گویر خشم آمریکا را برانگیخت/ دولت بایدن شوکه شد!

کدخبر: ۵۹۴۰۶۲
اظهارات نژادپرستانه ایتمار بن‌گویر، وزیر افراطی کابینه تل‌آویو، مبنی بر حق یهودیان برای تردد آزاد در کرانه باختری مقامات ارشد دولت بایدن را شوکه کرده است.
اظهارات بن گویر خشم آمریکا را برانگیخت/ دولت بایدن شوکه شد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، رسانه‌های صهیونیستی امروز (جمعه، ۲۵آگوست) اعلام کردند که  دولت «جو بایدن» اظهارات نژادپرستانه « ایتمار بن‌گویر» وزیر امنیت داخلی کابینه تل‌آویو را که مدعی شده بود که حق یهودیان برای تردد در کرانه باختری از حق فلسطینی‌های ساکن آن‌جا بیشتر است، به شدت محکوم کرد.

طبق گزارش شبکه صهیونیستی «آی۲۴»، سخنان بن‌گویر در مصاحبه با شبکه۱۲ رژیم اشغالگر که در رسانه‌های آمریکایی هم بازتاب زیادی پیدا کرده، مقامات ارشد دولت بایدن را شوکه کرده است؛ آن‌ها این سخنان را «تحریک‌کننده» توصیف کرده‌اند.

شبکه آی۲۴ در ادامه نوشت: «اظهارات بن‌گویر بیشتر این تصور را در دولت و کنگره آمریکا تقویت کرد که دولت اسرائیل از عناصر افراطی تشکیل شده و آن‌ها سیاست‌های نژادپرستانه را رهبری می‌کنند».

دولت بایدن پیش‌تر هم بن‌گویر را به همراه «یاریو لوین» وزیر دادگستری و «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی کابینه نتانیاهو، به دلیل مواضع نژادپرستانه و پیشبرد طرح‌هایی همچون گسترش شهرک‌سازی و تغییرات قضایی از سفر به واشنگتن و تعامل با کاخ‌سفید منع کرده بود.

اختلافات بن‌گویر با دولت بایدن از ماه‌های اول تشکیل کابینه تندروی نتانیاهو آغاز شد؛ او پیش‌تر هم از درخواست مقامات کاخ‌سفید برای توقف اقدامات کابینه تل‌آویو انتقاد کرده و گفته بود: «اسرائیل، ستاره دیگر پرچم آمریکا نیست».

آب پاکی آمریکا روی دست اسرائیل

بن گویر روز چهارشنبه (۲۳آگوست) در گفت‌وگو با شبکه۱۲ با اشاره به موج عملیات‌ها در کرانه باختری، حق تردد همسر و فرزندانش در جاده‌های کرانه باختری را مهم‌تر از حق عبور و مرور فلسطینی‌ها دانست. او اذعان کرده بود: «این واقعیت است، این حقیقت است. حق من برای زندگی بر حق آن‌ها مقدم است».

این اظهارات نژادپرستانه بن‌گویر باعث واکنش‌های بسیاری هم در فضای مجازی شده است. «ایزابلا خیر حدید» چهره رسانه‌ای فلسطینی‌الاصل ساکن آمریکا هم در صفحه اینستاگرامش که ۶۰میلیون دنبال‌کننده دارد، به این مواضع واکنش نشان داده و نوشت: «زندگی هیچکس مهمتر از زندگی دیگری نیست».

تیتر یک
کارگزاری مفید