تصاویری تلخ از وقوع یک فاجعه در لیبی/ بیش از 9 هزار نفر مفقود شدند

کدخبر: ۵۹۷۶۱۳
تلفات توفان دانیل در لیبی نزدیک به 3هزار کشته و بیش از 9 هزار مفقودی است.
تصاویری تلخ از وقوع یک فاجعه در لیبی/ بیش از 9 هزار نفر مفقود شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، مسئولان و منابع پزشکی لیبیایی گفتند که سیل هایی که شرق لیبی را در نتیجه توفان«دانیل» در نوردید باعث مرگ هزاران نفر و مفقود شدن هزاران نفر دیگر به ویژه در شهر «درنه» شد. 

به گفته مقامات لیبی این بزرگترین فاجعه در نوع خود است که لیبی از 40 سال پیش تا کنون شاهد آن بوده است.

«عثمان عبدالجلیل» وزیر بهداشت دولت مکلف توسط پارلمان شهر«طبرق» در شرق لیبی گفت که ارزیابی های اولیه نشان می دهد که فقط در شهر «درنه» دو هزار نفر جان خود را از دست دادند.

شورای ریاست جمهوری لیبی از کشورهای دوست و نهادهای بین‌المللی خواست به مناطق آسیب دیده از سیل ناشی از طوفان "دانیل" در شرق این کشور کمک ارسال کنند.

شورای ریاست جمهوری لیبی شام دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای از کشورهای دوست و نهادهای بین‌المللی خواست به مناطق آسیب دیده از سیل ناشی از طوفان "دانیل" که در شرق این کشور و مدیترانه مرکزی موثر بود، کمک ارسال کنند.

شورای ریاست جمهوری لیبی تاکید کرد: لازم است برای غلبه بر خسارات ناشی از طوفان و سیل در شرق لیبی با یکدیگر همکاری شود.

در این بیانیه با اشاره به اینکه همبستگی بین‌المللی تاثیرات مثبتی بر بهبود لیبی از اثرات این فاجعه طبیعی و بازسازی منطقه خواهد داشت، از کشورهای همسایه و نهادهای بین المللی خواست از تلاش‌های جستجو و نجات زیر آب و سطحی حمایت کنند.

این شورا همچنین از همه شهروندان خواست تا دستورالعمل‌ها و هشدارهای امنیتی ارتش و نهادهای مربوطه را رعایت کرده و برای عبور از این بحران همکاری و همبستگی داشته باشند.

لیبی. توفان

از سوی دیگر، نجوا وهیب، سخنگوی شورای ریاست جمهوری لیبی در گفت‌وگویی با یک شبکه تلویزیونی خصوصی اظهارداشت: لیبی به حمایت کشورهای همسایه که تجربه و دانش فنی در مبارزه با چنین بلایای طبیعی دارند، نیاز دارد.

ریاست مدیریت حوادث و فوریت های اضطراری ترکیه (‌آفاد) پیش از این اعلام کرد که بر اساس فراخوان کمک‌های بین‌المللی دولت لیبی، 150 پرسنل جستجو و نجات سطحی و زیر آب، چادر و مواد چادر، 2 خودروی نجات، 4 قایق و ژنراتور به لیبی فرستاده شد.

لیبی. سیل

یک منبع آگاه پزشکی لیبی شامگاه دوشنبه تایید کرد که بر اثر طوفان مدیترانه‌ای "دانیل" که در سحرگاه روز یکشنبه این کشور را درنوردید، 2800 نفر بر اثر سیل در شرق لیبی جان خود را از دست دادند.

یکی از اعضای اتاق بحران جمعیت هلال احمر لیبی که خواست نامش فاش نشود، در مصاحبه ویژه با آنادولو گفت: « براساس آمار هلال احمر لیبی شمار قربانیان به 2800 کشته رسیده است.

این منبع با بیان اینکه «آمار شامل تمام شهرهای آسیب‌دیده‌ای است که به دلیل طوفان شرق لیبی در معرض سیل قرار گرفته‌اند»، تأکید کرد که کشته‌شدگان «کسانی هستند که بر اثر غرق شدن یا فروریختن ساختمان‌های مسکونی جان خود را از دست داده‌اند».

وی تاکید کرد: «تعداد کسانی که در مناطق آسیب دیده مفقود شده اند در حال حاضر به 7 هزار نفر رسیده است، علاوه بر این «تعداد زیادی مفقودین هنوز شناسایی نشده‌اند و گزارش بیشتر از برخی مناطق از جمله درنه جایی که ارتباطات تلفنی قطع شده است، دریافت نشده است.»

وی خاطرنشان کرد: «در بین داوطلبان هلال احمر شهدای وجود دارد که حین نجات خانواده های سرگردان جان خود را از دست دادند. همچنین یک داوطلب دیگر نیز از دیروز مفقود شده و هنوز سرنوشت وی مشخص نشده است.

در همین حال، «توفیق شکری» سخنگوی هلال احمر در شهر «بنغازی» به الجزیره گفت که بیش از دو هزار نفر در این توفان جان خود را از دست دادند و مفقودی 9هزار نفر گزارش شده است.

شکری تأکید کرد که پنج منطقه در شهر درنه به طور کامل نابود شدند.

thumbs_b_c_89c5cbd19670997c9ff755cee91cbb7d

در تحویلی دیگر، اتاق اضطراری هلال احمر لیبی در بنغازی نیز به الجزیره گفت که  20 هزار خانواده در شهر درنه آواره شده اند.

«هشام ابو شکیوات» وزیر هواپیمایی مدنی در دولت مکلف توسط پارلمان و عضو کمیته اضطراری گفت که شهر درنه شهر در هم کوبیده است و به دلیل سیل  در وضع فاجعه باری به سر می برد.

مدیر مرکز پزشکی شهر بیضاء نیز کفت که آمارها نشان می دهد که هزاران نفر از ساکنان مناطق آسیب دیده به طور کامل ناپدید شدند.

پیش از این، اسامه حماد، رئیس دولت لیبی که از سوی پارلمان (شرق) منصوب شده است، در بیانیه‌های مطبوعاتی گفت که تعداد قربانیان طوفان دانیل تنها در شهر درنه «از دو هزار کشته فراتر رفته است».

طوفان مدیترانه‌ای "دانیل" روز یکشنبه چندین منطقه در شرق لیبی را درنوردید که مهمترین آنها شهرهای بنغازی، البیضاء و المرج، سوسه و درنه بود.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید