آلوده‌ترین شهر جهان معرفی شد

کدخبر: ۶۰۷۶۹۴
اقتصادنیوز: «دهلی نو» با شاخص کیفیت هوای ۶۱۱ امروز (جمعه ۳ نوامبر ۲۰۲۳) در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفت
آلوده‌ترین شهر جهان معرفی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «دهلی نو» با شاخص کیفیت هوای ۶۱۱ امروز (جمعه ۳ نوامبر ۲۰۲۳) در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفت و شدت آلودگی، مقامات محلی هند را وادار به تعطیلی مدارس کرد.

دمای تهران کاهش می‌یابد / پیش‌بینی یخبندان شبانه و بارش باران

دود حاصل از «کلش‌سوزی» (آتش زدن عمدی کلش یا کاهی که پس از برداشت غلات برجای می‌ماند) توسط کشاورزان در ترکیب با آلودگی ناشی از اگزوز وسایل نقلیه و گازهای گلخانه‌ای حاصل از کارخانه‌ها هر زمستان، پایتخت هند را در مه‌دودی غلیظ و مرگبار فرو می‌برد.

مردم دهلی امروز (جمعه) شاهد تشکیل لایه ضخیمی از مه سمی ناشی از آلودگی هوا بر فراز آسمان این شهر بودند و مقامات از تعطیلی مدارس در سرتاسر پایتخت خبر دادند.

کارشناسان می‌گویند: دود خاکستریِ مضر این کلانشهر را فراگرفته، شاخص کیفیت هوای آن (AQI) به سطح «شدید» رسیده و زندگی ۳۰ میلیون سکنه آن به خطر افتاده است.

بنابر اعلام شرکت سنجش و رتبه‌بندی کیفیت شهرها (IQAir)، در روز جمعه سطح خطرناک ترین ذرات PM۲.۵ - آنقدر ریز که می‌توانند وارد جریان خون شوند - در دهلی تقریبا ۳۵ برابرِ میزان روزانه توصیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) بوده است.

همچنین بنابر گزارش «سواث چاینا مورنینگ پست»، بر اساس استانداردهای بین‌المللی شاخص کیفیت هوا بین صفر تا ۵۰ به عنوان هوای مطلوب در نظر گرفته می‌شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی