واکنش آذربایجان به ادعای پاشینیان درباره حمله نظامی به ارمنستان

کدخبر: ۶۱۰۹۷۰
اقتصادنیوز: وزارت خارجه آذربایجان روز یکشنبه ادعای «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان مبنی بر برنامه ریزی برای حمله نظامی به این کشور را رد کرد.
واکنش آذربایجان به ادعای پاشینیان درباره حمله نظامی به ارمنستان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان سه دهه است که بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی با هم درگیر بوده‌اند. دو کشور با هم روابط دیپلماتیک ندارند. ماه سپتامبر، جمهوری آذربایجان عملیات برق‌آسایی را برای پس گرفتن این منطقه که در سطح بین‌المللی متعلق به باکو شناخته می‌شود اما از دهه ۱۹۹۰ توسط ارامنه تحت حمایت ارمنستان کنترل می‌شد، انجام داد. این عملیات به کوچ دسته‌جمعی اغلب ۱۲۰ هزار ارمنی قره‌باغ به ارمنستان منجر شد.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» «آیخان حاجی زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: برای مقامات ارمنستان به جای گام‌های عملی در روند صلح اولویت دادن به اظهارات بی اساس و متناقض به یک سنت تبدیل شده است.»

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان روز شنبه در نشست خبری در «ایروان» اظهار داشت، جمهوری آذربایجان ممکن است برای تهاجم نظامی علیه این کشور آماده شود زیرا اصطلاح «آذربایجان غربی» به طور فزاینده‌ای در گفتمان عمومی در جمهوری آذربایجان رایج شده است.

پاشینیان گفت که رسانه‌ها، مدارس و دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان ارمنستان را آذربایجان غربی می‌نامند.

حاجی زاده در ادامه گفت: «اظهارات آماده شدن برای تجاوز به ارمنستان کاملا بی‌اساس است. این غیرقابل قبول است که ارمنستان به جای اظهار نظر در مورد پیش نویس توافقنامه صلح و روابط بین دو کشور و آغاز مذاکرات به تعویق افتاده علیه جمهوری آذربایجان ادعایی داشته باشد.

وی مدعی شد: «علیرغم ابتکارات جمهوری آذربایجان، ارمنستان در روند اصول اساسی یعنی تعیین مرزها، باز شدن ارتباطات و امضای توافقنامه صلح مانع تراشی کرده است.»

«حکمت حاجی اف» مشاور ارشد سیاست خارجی رئیس جمهور جمهوری آذربایجان  نیز اظهار داشت، باکو معماری امنیتی منطقه‌ای جدید مبتنی بر عدالت، به رسمیت شناختن تمامیت ارضی و پایان دادن به همه ادعاهای ارضی را خواستار است.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی