دیدگاه قالیباف درباره روابط ایران و عراق؛ دارای تاثیر بسیار عمیق در روابط کشورهای منطقه

کدخبر: ۶۱۳۷۰۴
اقتصادنیوز: رئیس مجلس در دیدار با نایب رئیس (رئیس موقت) مجلس عراق گفت: روابط دوجانبه ایران و عراق تأثیر بسیار عمیقی در روابط کشورهای منطقه خواهد داشت.
دیدگاه قالیباف درباره روابط ایران و عراق؛ دارای تاثیر بسیار عمیق در روابط کشورهای منطقه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، امروز محسن المندلاوی، نایب رئیس (رئیس موقت) مجلس عراق، با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

سرلشکر باقری از مواضع عراق در برابر جنگ غزه تقدیر کرد/امنیت در منطقه تنها با وحدت بین کشورهای همسایه ممکن است

قالیباف، در این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی به نایب رئیس مجلس عراق و هیأت همراه گفت: امیدوارم سفر جنابعالی و هیأت همراه بتواند در توسعه روابط پارلمانی مؤثر واقع شود، هرچند ارتباطات عمیق میان دو کشور بر کسی پوشیده نیست و در روابط دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار تأثیرگذار است لذا امیدوارم این سفر موجب توسعه بیشتر روابط پارلمانی میان دو کشور نیز شود.

وی ادامه داد: بی‌شک روابط دوجانبه ایران و عراق تأثیر بسیار عمیقی در روابط کشورهای منطقه اعم از کشورهای اسلامی، عربی و غیرعرب خواهد داشت؛ به یقین توسعه روابط برای تبادل انرژی، ترانزیت، گسترش ارتباطات زمینی و ریلی بسیار حیاتی و اساسی است.

رییس مجلس، تاکید کرد: هر قدر ارتباطات عمیق سیاسی و اقتصادی و هماهنگی‌های امنیتی میان ایران، عراق، سوریه و لبنان افزایش پیدا کند در تحقق این اهداف بسیار مهم و اثرگذار است.

قالیباف، با بیان اینکه لایروبی اروند برای توسعه حمل و نقل دریایی به ویژه میان خرمشهر و بصره بسیار حائز اهمیت است و شاهراه مهمی به شمار می‌آید، گفت: یکی از نکاتی که باید در توافقات به آن توجه شود مسئله حمل و نقل جاده‌ای تا زمان گسترش ارتباطات ریلی است چراکه اگر حمل و نقل باری به صورت یکسره انجام شود، ضمن کاهش هزینه‌ها، حجم انتقال بار نیز بیشتر خواهد شد.

** نایب‌رئیس مجلس عراق: به دنبال‌ حل و فصل مشکل جابه‌جایی پول در روابط تجاری با ایران هستیم

محسن المندلاوی نایب رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار ضمن تشکر از رئیس مجلس به دلیل استقبال و مهمان‌نوازی از او و تیم همراه گفت: روابط برادرانه و دیرینه میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها به ویژه بین نمایندگان عراق و مجلس شورای اسلامی ایران برقرار است و لذا ضمن خرسندی از این روابط موجود، خواستار تحکیم و گسترش این روابط در تمامی حوزه‌ها هستیم.

نایب رئیس مجلس عراق با اعلام آمادگی برای تشکیل گروه مشترک پارلمانی میان دو کشور در تمامی حوزه‌ها ازجمله اقتصادی، سرمایه‌گذاری و فرهنگی، افزود: امیدواریم یادداشت تفاهم‌نامه‌ای را میان مجلس شورای اسلامی و مجلس نمایندگان عراق در این سفر به امضا برسانیم، ضمن آنکه مجلس نمایندگان و دولت عراق نقش بسیار فعالی در این دوره ایفا می‌کنند.

محسن المندلاوی اظهار کرد: به دنبال‌ حل و فصل مشکل جابه‌جایی پول در روابط تجاری با ایران برای توسعه روابط پایدار هستیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید